Zahraniční sýr a šunka obsahovaly více soli, než uváděl výrobce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se při kontrolách potravinářských produktů zaměřuje i na kontrolu nutričních tvrzení ve složení a v tabulkách s výživovými údaji, kam náleží také deklarace o obsahu soli. Ze současných lékařských či výživo-poradenských studií, zabývajících se tématem obsahu soli v potravinách, často vyznívá, že populace je „přesolená“, což má mít nežádoucí vliv na zdraví spotřebitelů. Informoval o tom mluvčí SZIF Radoslav Pospíchal.

Inspekce aktuálně zjistila dva případy klamání spotřebitele v následujících potravinách zahraničního původu, kde byl obsah soli vyšší, než bylo uvedeno na obalech výrobků.

Jednalo se o Bluedino jemný tavený sýr s Ementálem 140 g, s datem minimální trvanlivosti do 26. 7. 2016, od polského výrobce SERTOP sp. z o o., ul. Przemyslowa 58, 43-100 Tychy. Deklarace obsahu soli byla 2 g/100 g, přičemž analýza prokázala hodnotu 3,39 g soli/100 g výrobku. Vzorek byl odebrán v provozovně Lidl Česká republika 28. října 1607/16, 692 01 Mikulov.

Dále obsah soli neodpovídal u vepřové šunky Royal, s datem použitelnosti do 24. 5. 2016, od německého výrobce Ponnath, Die Meistermetzker GmbH, Bayreutherstr. 40, D-95478 Kemnath. Deklarovaný obsah soli v šunce činil 2,30 g/100 g oproti 3,05 g soli/100 g, ve výrobku. Odběr vzorku se uskutečnil v provozovně Kaufland Česká republika, Sokolská 5300, 760 01 Zlín.

Inspekce prodejcům nařídila celostátní opatření ke stažení výrobku z tržní sítě a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down