V Praze se včely na střechách chovají na zhruba 35 místech, v Česku přibližně na dvojnásobku. Na setkání s novináři to uvedl předseda pražských včelařů Augustin Uváčik. Loni touto dobou u příležitosti založení úlů v pražské Slezské ulici na budově Státní veterinární správy uvedl, že jich bylo v Praze 19. Veterináři letos poprvé med ze své střechy analyzovali proti referenčnímu vzorku z venkovské oblasti na Královéhradecku. Výsledky obou medů, pražského i venkovského, dopadly dobře.
Medy vyhověly všem požadavkům na kvalitu a bezpečnost potravin, nebyly v nich zjištěné nadlimitní těžké kovy ani rezidua pesticidů, řekl Jan Rosmus z oddělení chemie Státního veterinárního ústavu Praha. Uváčik tvrdí, že med z metropole je lepší než jinde, protože včely nelétají na pole stříkaná přípravky na ochranu rostlin. Původně chtěli odborníci mít referenční vzorek ze Šumavy nebo z Krkonoš, tam se však stáčení medu proti běžnému roku zpozdilo.
V celé Praze eviduje Státní veterinární správa přes 800 včelařů, loni jich bylo přes 750. Včelstev mají skoro 5500, proti loňsku jejich počty vzrostly o více než 400. Včely se tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou Troja, Libeň a Dejvice. V okrajových čtvrtích s novou zástavbou jsou méně. V centru Prahy je 12 včelařů v Novém Městě, tři ve Starém Městě, osm na Malé Straně a devět na Hradčanech. Ze známějších míst se v Praze chovají například na vysočanském Clarion Congress Hotelu, na Intercontinentalu nebo na Národním divadle.
Dolet včel je mezi třemi a pěti kilometry, řekl Uváčik. Jsou však schopny doletět i o několik kilometrů dále. Podle něj tak z Vinohrad doletí například až na Pražský hrad. I v zastavěném centru si dokážou najít potravu, dodal. Většinou plodí květový med, na okrajích města medovicový.*