Zájem o účast na Zemědělském dni roste

Součástí konference, která se konala při příležitosti Zemědělského dne, organizovaného Zemědělskou akciovou společností Mžany, byla ukázka snoubení sýrů s ovocem. V této souvislosti předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček ve svém vystoupení mimo jiné poznamenal, že trh s mlékem se postupně stabilizuje, vysoké zásoby komoditních produktů, jako je sušené odstředěné mléko, v Evropské unii se snižují. Cena mléka v současnosti sice klesá, což je dáno letní sezonou, ale je stále výhodná. Na podzim by se měla podle očekávání vrátit na vyšší úroveň. Hlavní organizátor Zemědělského dne Jan Pešek připomněl, že Zemědělská akciová společnost Mžany se zabývá právě především produkcí mléka. Má šlechtitelský chov českého strakatého plemene. Zemědělského dne se přitom každoročně účastní více vystavovatelů a zvířat.

„Když jsme začínali, bylo jich kolem dvou desítek, letos bylo představeno 56 zvířat z pěti krajů Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Středočeského a Vysočiny. Ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany Luděk Homoláč doplnil, že budoucnost Zemědělského dne bude stát na čtyřech nohách. Kromě vlastní přehlídky zvířat by podnik chtěl na Zemědělském dni prezentovat novinky z oboru zemědělství. „Je třeba vysvětlit odborné veřejnosti, na jakém principu dané změny fungují, jaké mají sounáležitosti a přírodní zákonitosti. Žádný dobrý zemědělec si nepřeje, aby jeho pole ztrácelo úrodnost,“ prohlásil. Podle Homoláče je třeba rovněž zmínit, jak se změnil život na venkově. Třetím základním bodem je prezentace potravin. „Byl bych rád, aby se Zemědělský den více zaměřil na jejich propagaci. Podle mě je třeba jednoznačně prezentovat naši práci a seznamovat mladé generace, že tu jsou výrobci regionu,“ míní. Čtvrtým bodem je prezentace středních odborných škol se zemědělskými učebními obory. „Byl bych rád, abychom se v budoucnu pak zaměřili na jedno aktuální téma, které by bylo prezentováno,“ doplnil Homoláč. „Přeji si, aby Zemědělský den přispěl k diskusi nás všech v oboru. Nás posledních mohykánů, kteří pracují v zemědělství, je v České republice 90 tisíc,“ dodal ředitel mžanské společnosti, která při příležitosti desátého Zemědělského dne ocenila své dlouholeté spolupracovníky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down