25.02.2014 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem o učení na řezníka a pekaře mírně stoupá

Zájem o učení na pekaře a řezníka se v posledních letech mírně zvýšil, počet zájemců o cukrářský učební obor je stabilní. Na brněnském veletrhu Salima to dnes řekl ředitel SOŠ a SOU Znojmo Josef Brouček. Zájmu pomáhají také stipendia Jihomoravského kraje a blízkost hranic a zájem rakouských zaměstnavatelů.

Do znojemské školy, která má 600 žáků, nastupuje každý rok do učení 30 cukrářů, 15 až 20 pekařů a do deseti řezníků. "Řezník je dost specifické povolání, proto je o něj menší zájem. Kraj cítí, že tyto obory jsou potřeba, proto poskytuje studentům po splnění určitých kritérií stipendium. Díky tomu máme stabilní počet uchazečů i přesto, že populační křivka klesá," řekl Brouček. Stejně tak škole neklesá počet žáků, kteří končí studium závěrečnou zkouškou, ač jsou na škole i maturitní obory.
Do Znojma se daří přivádět jak studenty z blízkého regionu, tak například z blízkých částí Kraje Vysočina, kde podobná škola chybí. Cukráři se mohou nejblíže vzdělávat v Mikulově, stejnou strukturu oborů nabízí v kraji ještě škola v Brně.
Většině vyučených řemeslníků v potravinářské výrobě se daří najít i dobré uplatnění. "Pekaři a řezníci nemají problém, cukráři se uplatní také slušně. Jejich šance jsou dobré i díky tomu, že ležíme na hranici s Rakouskem, kde je o tato řemesla zájem. Proto jsme také zařadili v rámci projektu jazykovou výuku odborné terminologie," poznamenal Brouček. Zatímco v Česku jsou platy v potravinářství podprůměrně, v Rakousku si tito lidé vydělají výrazně více.
Že ze školy vycházejí schopní řemeslníci, dokládá i řada účastí na mezinárodních soutěžích a ocenění. Studenti cukráři a pekaři už vyrábějí na zakázku během studia, například před Vánoci jsou to desítky kilogramů cukroví či čajového pečiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down