Občané České republiky za čtvrt roku od ostrého spuštění monitorovacího systému evropských fondů MS2014+ podali 2500 žádostí o dotace v novém programovém období 2014 až 2020. Na své projekty chtějí z evropských fondů 76,79 miliardy korun. Informovalo o tom v závěru srpna ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které systém provozuje. Do systému se již zaregistrovalo na devět tisíc uživatelů, kteří si mohou vybírat z 55 vyhlášených výzev ve čtyřech operačních programech.
Jde o Integrovaný operační program (IROP), OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), OP Zaměstnanost (OP Z) a OP Životní prostředí (OP ŽP). Konkrétně jsou vyhlášeny dvě výzvy v IROPu, 17 výzev v OP PIK, 20 výzev z OP Z a 16 výzev z OP ŽP.
"Podle aktuálních statistik je zřejmé, že se žadatelé v systému orientují bez větších obtíží. Někteří jsou schopni odevzdat kompletní žádost o dotaci přibližně za hodinu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, podle níž jsou evropské dotace důležitým zdrojem pro zvýšení životní úrovně českých regionů.
V minulosti se o fungování systému hodně spekulovalo, ministryně Šlechtová se kvůli němu dostala také do sporu s bývalým náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem. Auditorský tým, který pod Wagenknechta spadal, totiž tvrdil, že tendr na monitorovací systém evropských fondů MS2014+ provázelo množství závažných chyb. MMR s těmito závěry nesouhlasilo.
Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je operační program Rybářství a Program rozvoje venkova.
Rekonstrukce silnic
MMR také uvedlo, že zhruba deset miliard korun půjde z evropských fondů na rekonstrukce a stavbu silnic druhé a třetí třídy. Příjem žádostí začne letos 21. září a skončí 30. března 2017, hodnotit se budou průběžně podle data podání. Peníze příjemcům půjdou prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Žádosti o dotace mohou předkládat kraje a organizace jimi zřizované či zakládané. "Podpora bude směřovat na rekonstrukce, modernizace a výstavbu vybraných úseků silnic II. a III. třídy, které navazují na Transevropskou dopravní síť. Na tuto výzvu je připraveno více než deset miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF)," informovala mluvčí MMR Veronika Vároši. Dodala, že tyto projekty musí být dokončeny do 30. října 2018.
Ze druhé výzvy v IROP týkající se územních plánů budou moci žadatelé získat peníze na pořízení územního plánu obce s rozšířenou působností nebo jeho změnu. Celkem je z ERDF připraveno 535 milionů korun. Žádosti půjde podávat od 14. září letošního roku do 30. března 2017, i ty budou hodnoceny průběžně. Projekty musí být dokončeny do 31. prosince 2019.
Přesná pravidla pro žadatele a příjemce a další informace MMR zveřejnilo na webové adrese IROP. Žádosti o podporu budou zájemci předkládat elektronicky prostřednictvím aplikace MS2014+.
MMR chce ještě letos vyhlásit další výzvy z IROP. "Do konce roku plánujeme v rámci IROP vyhlásit celkem 19 výzev v různých oblastech v celkové hodnotě více než 37 miliard korun," uvedla Šlechtová s tím, že jejich harmonogram je na internetu.
IROP nahrazuje končící regionální operační programy, nově bude spadat pod MMR. Připraveno je v něm celkem 4,64 miliardy eur (125,4 miliardy korun). Hlavním cílem programu je podpora regionální konkurenceschopnosti, vyváženého rozvoje území Česka a zlepšení kvality života obyvatel. IROP, který je financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj, se zaměřuje hlavně na dopravní infrastrukturu a obslužnost, sociální problematiku, zdravotnictví, vzdělávání, kulturu, e-government, energetické úspory v oblasti bydlení či územní dokumentaci obcí.*