Aktuální vývoj projednávání legislativního balíčku k budoucí podobě společné zemědělské politiky a spolupráce při prosazování klíčových postojů a zájmů České republiky byly tématem dnešního setkání ministra zemědělství Petra Bendla s českými poslanci Evropského parlamentu a zástupci nevládních organizací. Lze očekávat, že klíčová vyjednávání o budoucí podobě evropské politiky se uskuteční na březnovém zasedání Rady pro zemědělství a rybářství. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství jan Žáček.
„Irské předsednictví na něm zamýšlí dosáhnout společného postoje Rady. Budou zřejmě následovat týdny komplikovaných vyjednávání, protože i z výsledků hlasování Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova EP je patrné, že postoje Rady a Evropského parlamentu se v řadě prvků reformy rozcházejí. Jsme připraveni se aktivně podílet na vyjednávání a prosazování klíčových zájmů českého zemědělství, a to jak v Radě EU, tak v Evropském parlamentu prostřednictvím spolupráce s našimi europoslanci,“ řekl ministr Petr Bendl.
Ministr ocenil dosavadní spolupráci s europoslanci při prosazování pozměňovacích návrhů a stěžejních postojů ČR. V této souvislosti připomněl, že tyto pozice a návrhy vycházejí do značné míry z přínosných diskusí na pravidelných kulatých stolech se zástupci nevládních organizací věnovaných evropským otázkám. Tyto postoje a praktické zkušenosti budou současně zohledněny i v připravované Strategii pro růst na období 2014 až 2020, která bude dále definovat možnosti dalšího směřování zemědělského sektoru a pozice pro další vyjednávání.
„Tento rok je pro nás klíčovým obdobím ve vyjednávání, důležité je proto udržet si i nadále aktivní přístup, zejména v období před schválením pozice Rady EU a Evropského parlamentu,“ uvedl ministr Petr Bendl.
Dnešního setkání se spolu s ministrem Petrem Bendlem zúčastnili také první náměstek ministra Vilém Žák, náměstkyně ministra pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU Jaroslava Beneš Špalková, viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, ředitel pro zahraniční vztahy a společnou zemědělskou politiku EU Potravinářské komory ČR Tomáš Kreutzer, místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, europoslanci Hynek Fajmon, Robert Dušek, Jan Březina a vedoucí úseku Zemědělství a životního prostředí Stálého zastoupení ČR při Evropské unii Jiří Jílek.