Termín zákazu chovu slepic v klecích od 1. ledna 2012 zůstává v platnosti tak, jak určuje směrnice z roku 1999, nekompromisně uvedl eurokomisař pro zdraví Markos Kyprianu. Podle něj není žádný důvod pro odklad. Neuspěly ani námitky některých chovatelů, kteří požadovali, aby současný způsob chovu skončil až v době, kdy končí životnost jednotlivých klecí. Směrnice se týká všech chovů nad 350 kusů nosnic, výjimkou jsou rozmnožovací chovy.
Zákaz klecového chovu povede k vyšším nákladům, což se podle mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové zřejmě projeví u finálního produktu chovu drůbeže, zejména u vajec. Negativní ekonomický dopad předpovídá i Dagmar Tůmová z Českomoravské drůbežářské unie. Opatření může v unii podle ní vést ke snížení produkce vajec až o 40 procent a podpoří dovozy vajec z chovů ve třetích zemích, které nebudou muset splňovat stejné podmínky jako chovatelé v unii. Tůmová upozornila, že až třetina českých chovatelů nebude mít dostatek finančních prostředků na změnu chovu nosnic a bude muset skončit s podnikáním.
Rozhodnutí Evropské komise naopak přivítali ochránci zvířat. Je to správné rozhodnutí, které povede k lepšímu zacházení s miliony slepic, které jsou v Evropě chované kvůli snášení vajec, uvedla šéfka sdružení Eurogroup for Animals Sonja Van Tichelenová. Zároveň zdůraznila, že změna termínu zrušení by mimo jiné poškodila i producenty, kteří již systém klecového chovu opustili a dali přednost jinému způsobu.