Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) se obává, že Evropský parlament zakáže společný nákup potravin různými podnikateli. To by podle ní prakticky vedlo k zániku národních obchodních řetězců, jako je například COOP. Asociace kvůli tomu píše českým europoslancům do Bruselu. Uvedl to předseda AČTO Zdeněk Juračka s tím, že návrh je přímo namířený proti národním řetězcům. Podle AČTO návrh už schválil zemědělský výbor europarlamentu.
„Velice nás znepokojuje poslední hlasování Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova ze dne 1. října, týkající se nekalých obchodních praktik mezi podnikateli v potravinovém řetězci. Jeden z pozměňovacích návrhů, které výbor přijal, výslovně zakazuje model našeho podnikání, který je charakteristický pro spolupráci mezi nezávislými obchodníky v oblastech, jako jsou společný nákup zboží a služeb. Tento podnikatelský model umožňuje maloobchodníkům z řad malých a středních podnikatelů konkurovat velkým zahraničním řetězcům,“ píše se v dopise AČTO.
Podle Juračky by to znamenalo pro malé podniky sdružené v ČR například v řetězci COOP prakticky konec podnikání. Juračka dodal, že nejspíš by se návrh dotkl i vietnamských obchodů, pokud by nakupovaly hromadně, byť jenom například ve velkoobchodu Makro.
Juračka dodal, že je pro zpřehlednění trhu, ať jde o zákon na ochranu proti významné tržní síle nebo o elektronickou evidenci tržeb. Předpis však musí být stejný pro všechny.
Asociace českého tradičního obchodu sdružuje české maloobchodníky malého a středního podnikání. Má 19 členů z řad českých maloobchodních sítí i českých výrobců potravin a reprezentuje 7000 prodejen s 30 000 zaměstnanci. AČTO uvádí, že představuje zhruba 25 procent na trhu s potravinami.
Evropský parlament aktuálně řeší nové přidávání nekalých obchodních praktik do evropské legislativy. Jde například i o téma dvojí kvality potravin.*