Vláda navrhuje změnu pravidel přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Nově by zájemci o pásky neskládali kauci podle počtu odebraných pásek, ale podle toho, kolik lihu lze s tímto množstvím pásek označit. Má to pomoci ochránit zejména malé krajové výrobce lihovin. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaroslav Klaška. Jde o návrh lidovců obsažený ve vládní novele zákona o spotřebních daních, dodal.
Novelou se bude dnes odpoledne zabývat Poslanecká sněmovna v prvním čtení. Klaška řekl, že jeho strana nešla cestou pozměňovacího návrhu k existujícímu zákonu, ale po dohodě s ministerstvem financí ho vláda vložila do novely zákona. Novela má hlavně řešit problémy daňových úniků u minerálních olejů.
V současné době musí zájemce o pásky složit kauci půl milionu korun, pokud žádá nejvýše o 25 000 kontrolních pásek ke značení lihu. Pro vyšší počet pásek musí složit kauci pět milionů korun. V zájmu toho, aby zákon nediskriminoval výrobce malých balení, navrhuje vláda, aby se kauce odvozovala podle toho, jaké množství lihu lze páskami označit. Půlmilionová kauce se bude vztahovat nově na 25 000 litrů lihu, na větší množství bude nutná půlmilionová kauce.
Současně vláda chce zavést kauci sto tisíc korun pro malé výrobce, kteří odebírají jen omezené množství pásek. Tito výrobci by směli páskami označit nejvýše 2000 litrů lihu.
"Chceme podpořit malé a střední podnikání," řekl Klaška. Současný systém kaucí podle něj znevýhodňuje malé a velmi malé výrobce, protože nezohledňuje velikost lahví. Velcí producenti podle něj produkují velké láhve a spotřebují tedy menší množství kontrolních pásek.
"Ta novela je naprosto nutná," doplnil předseda Odborného svazu likérek a pálenic Petr Jenčík. Podle něj změna zákona může zachránit 800 až 1000 pracovních míst u menších producentů.
Do budoucna by KDU-ČSL chtěla v rámci předcházení daňovým únikům zavést nepřetržitou fyzickou kontrolu zejména u velkých výrobců lihu. Také kontrolní pásky by se měly změnit v ceniny, jako je tomu u cigaret. Jejich odebráním by výrobce lihu uhradil státu spotřební daň.
Kauce zavedl zákon z loňského roku, který byl reakcí na metanolovou kauzu z roku 2012. V důsledku otravy metanolem zemřelo asi 50 lidí.*