Záměrem je nastavení systému optimálního hospodaření v krajině

Prioritou Ministerstva zemědělství je dlouhodobé řešení sucha a nedostatku vody obecně, a to v nastavení systému optimálního hospodaření v naší krajině prostřednictvím motivačních i povinných opatření v zemědělství, lesním a vodním hospodářství tak, aby celková bilance vody zůstala ve prospěch naší společnosti s eliminací rizik jejího extrémního nadbytku, či nedostatku. "Od roku 2015 jsme proto na opatření s tím spojená vynaložili 29 miliard korun. Z národního rozpočtu to bylo 7,4 miliardy korun a z peněz Evropské unie 21,6 miliardy korun. Financujeme tak například program pro obce na obnovu a výstavbu rybníků, významně podporujeme rozšíření infrastruktury vodovodů a kanalizací. Také obnovujeme a modernizujeme zemědělské závlahy, které do roku 2022 plánujeme podpořit více než jednou miliardou korun. Zpřísňujeme také pravidla pro hospodaření tak, aby půda zadržovala co nejvíce vody," shrnul ministr zemědělství Miroslav Toman po jednání Národní koalice pro boj se suchem investice Ministerstva zemědělství tímto směrem.

Z národních peněz financuje Ministerstvo zemědělství například program pro obce na obnovu, odbahnění a výstavbu rybníků a vodních nádrží i na opravy hrází. Od roku 2016 na tato opatření směřovalo 480 milionů korun. Úřad tak pomohl obcím vybudovat nebo rekonstruovat 400 rybníků. Tato podpora je přichystána do roku 2020 a celkem díky ní obce získají jednu miliardu korun. Na období po tomto roce chce ministerstvo připravit navazující program. Jeho cílem zároveň je, aby si lidé na vlastním pozemku mohli snadněji postavit malý rybník než dosud. Proto iniciovalo novelu vodního zákona, podle které by lidem pro stavbu rybníka do dvou hektarů s výškou hráze do 1,5 metru nově stačilo pouze takzvané ohlášení, sdělil Toman.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down