Nové speciální zařízení pomáhá od minulého týdne sledovat teplotu vody a hladinu kyslíku v Berounce za Plzní. Podle vodohospodářů by se tak mohlo předejít hromadným úhynům ryb, které v minulých letech v parném létě rybáře na Berounce trápily. Pokud zařízení zjistí, že ve vodě prudce ubývá kyslík, vyšle varovný signál, například prostřednictvím sms zprávy. Vodohospodáři pak budou moci zvýšit průtok ze dvou přehrad. Větší proud by měl v kritickém místě řeky zamíchat vodou a dodat kyslík, řekl dnes ČTK hospodář rybářského svazu Jaroslav Vogl.
Zařízení může sledovat i další parametry, zejména teplotu a množství rozpuštěného kyslíku v Berounce, protože čím je voda teplejší, tím méně kyslíku se v ní rozpustí, což je důležité pro ryby a další živočichy, řekl Vogl. V minulosti se opakovaně stalo, že za souhry několika okolností se v určitých místech v Berounce prudce snížil obsah kyslíku. U jezu v Bukovci rybáři nacházeli tisíce mrtvých nebo polomrtvých dusících se ryb.
Situace se opakovala pouze v létě, když po delším vedru přišel prudký déšť. Městská kanalizace nepobrala všechnu vodu a část jí z chodníků a silnic stekla do odlehčovacích kanálů ústících do řeky. Dostaly se tak do ní i bakterie, které vyžírají z vody nečistoty. K tomu ale potřebují hodně kyslíku. Naposledy loni uhynulo v Berounce kvůli kyslíkovému deficitu několik tun ryb, od plůdku po kapitální kusy. Podle Vogla bylo na česlech elektrárny přidušených 30 až 40 metráků vzrostlých, velkých, někdy i trofejních ryb od úhoře přes kapra, amura, cejna, štiky, dokonce i sumec.
Kromě ekologických škod vznikly i škody finanční za statisíce korun. Tomu má pomoci předcházet nové zařízení. Pokud zjistí prudký pokles kyslíku ve vodě, vodohospodáři upustí víc vody z přehrad České údolí u Plzně a Hracholusky. Z Českého údolí by měla vlna na kritické místo v řece přijít do čtyř až pěti hodin, o dvě až tři hodiny později pak vlna z Hracholusek.*