Závěry pracovní skupiny k zavedení spotřební daně na tichá vína by měly být do konce roku

Pracovní skupina k problematice případného zavedení spotřební daně na tichá vína by měla se závěry přijít do konce letošního roku. Záležet bude na tom, jak se debata bude vyvíjet. Po dnešním jednání, kterého se kromě zástupců vládní koalice účastnili i odborníci z ministerstev zemědělství, zdravotnictví a financí včetně Celní správy i vinařských organizací, to řekl ministr zemědělství Marek Výborný. Další jednání by mělo být v druhé polovině října a diskutovat by se mělo hlavně na základě dat jednotlivých resortů. Současné podoby vládního balíčku se zdanění netýká, poznamenal ministr již včera při své návštěvě na Lounsku. 

Návrat k politické debatě o zavedení spotřební daně na tichá vína je podle něj možný, pokud se dojednají administrativní podmínky správy daně. Dlouhodobě prosazují zachování nulové spotřební daně lidovci. Pro zavedení daně byli při jednání o konsolidačním balíčku naopak TOP 09, STAN, Piráti a část ODS. "Lidovci se debatě nebrání," řekl novinářům Výborný. Resort financí podle něj má za úkol spočítat dopady výběru spotřební daně na různých úrovních. "Požádali jsme Generální ředitelství cel, abychom dostali jasný model, co by to znamenalo pro vinaře, kdyby se zaváděla nějaká podoba spotřební daně," doplnil. Celní správa by tedy měla představit, jak by fungovaly například případné celní a další náležitosti výběru daně. Výborný by se také chtěl dozvědět, kolik by stála administrace výběru daně.

Přehled o stavu sektoru

Na další jednání má Ministerstvo zemědělství podle něj připravit přehled o stavu vinařského sektoru, aby se debatovalo na základě dat. Zástupci koaličních stran podle jeho slov dostali za úkol, aby si vydebatovali, zda a jaký model zdanění by si dokázali představit. Ministr také zdůraznil, že pokud by k zavádění daně došlo, neměla by se v diskusích opomíjet podpora vinařství, aby výsledek nebyl pouze jednostranně ve prospěch pro státní rozpočet.  "Aktuálně jde o hledání cest. Za mě nyní naplňujeme princip, který měl být uplatňován od začátku, tedy aby se u jednoho stolu sešli všichni hráči a bavili se o tom, zda je tato myšlena existence schopná," řekl po jednání prezident Svazu vinařů Martin Chlad. "Uvítali jsme debatu o seriózním vyčíslení částky na výběr daně, jelikož mnohokrát zmiňované čtyři miliardy korun se podle našeho názoru nezakládají na reálných datech," uvedl po jednání Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie, která sdružuje největší výrobce vína v Česku. Částka podle něj nezohledňuje očekávaný pokles trhu, a tím i výběru daně, ani náklady spojené s jejím výběrem. "Zároveň jsme upozornili na to, že 80 procent vína se prodá v řetězcích, kde by se při promítnutí spotřební daně stala cena moravského vína pro spotřebitele neakceptovatelná," doplnil.

Spotřební daň se nyní platí jen ze šumivého vína

Spotřební daň se nyní platí jen ze šumivého vína ve výši 23,40 Kč za litr. Z lihovin je podstatně vyšší. Spotřební daň z 0,5 litru 40procentního rumu nebo vodky je 64,50 Kč. Současná sazba 322,50 Kč na litr etanolu podle plánu vlády příští rok stoupne zhruba o 32 korun. Zároveň se zvýší DPH z točeného piva z deseti na 21 procent. Nezavádění spotřební daně na víno kritizovali zástupci gastronomie i výrobci a distributoři lihovin. Unie výrobců a dovozců lihovin již dříve uvedla, že daň z alkoholických nápojů loni do státního rozpočtu přinesla 14,3 miliardy Kč, z toho 64 procent je daň vybraná právě z lihovin, ze kterých stát vybral 9,2 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down