Nezvykle teplé zimní počasí nemělo výrazný dopad na náklady pěstitelů zeleniny. V zimních měsících sice nemuseli skleníky vytápět tak intenzivně jako při tuhých mrazech, na druhou stranu ale více elektrické energie spotřebovali na chlazení uskladněných zásob zeleniny. Rozmáčená pole s ozimou zeleninou mohou v kombinaci s vysokými teplotami nahrát šíření plísní, což by poškodilo úrodu například cibule. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.
"Skleníky se zeleninou většinou používají odpadní teplo, ale nějaká úspora tam (díky teplému počasí) samozřejmě vznikla. Vysoké teploty nám ale zase trošku zvyšují náklady na chlazení a skladování zeleniny," uvedl Hanka. Značná část skleníků určených pro pěstování zeleniny je přes zimu mimo provoz a teplé počasí pěstitelům podle Hanky pomohlo udržet je v provozuschopném stavu bez nutnosti nákladného vytápění. Když totiž mrzne a napadne sníh, tak je nutné v odstavených sklenících udržovat minimální teplotu. "Nějaký dopad to (teplé počasí) mít bude, ale nebude to nic zásadního," podotkl Hanka.
Zelináři ale mají obavy o kvalitu ozimé zeleniny, jelikož pole jsou kvůli vydatným dešťovým srážkám dlouhodobě rozmáčená a teploty se v zelinářských oblastech drží vysoko nad bodem mrazu. Například u ozimé cibule podle Hanky hrozí plíseň, která se šíří při teplotách nad deset stupňů. Poškodit porosty ozimé zeleniny na podmáčených polích může v příštích dnech i rychlý přechod z nadprůměrných teplot do mrazu.
Pěstitelům zeleniny podle Hanky výrazně pomohl pokles a stabilizace cen elektrické energie. Loni na konci léta se kvůli výrazném nárůstu cen elektřiny obávali prudkého zvýšení svých nákladů zejména na skladování zeleniny v zimních měsících. "Nynější cenová úroveň mám umožňuje mnohem lépe zvládnout skladovací období," dodal Hanka.*