Některé zelinářské firmy se kvůli testům obávají výpadku pracovníků. Chtějí proto, aby byli výrobci jídla zařazeni mezi kritickou infrastrukturu s prioritní vakcinací, sdělil předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Podniky v živočišné výrobě by pak podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé byly radši, kdyby se povinné testování týkalo pouze farem, kde na jednom místě pracuje více než 50 lidí. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky vše nasvědčuje tomu, že koncern vládou stanovený termín stihne a pravidelně bude testovat všechny zaměstnance, kterých se nová povinnost týká. Vyplývá to z vyjádření oslovených organizací a podniků v zemědělství.
Zelinářské podniky se podle Hanky začaly připravovat na testování v předstihu, stejně je ale pro ně čerstvé. Testování navíc podle něj musí provádět pověřené osoby, které ještě nejsou proškolené. "Druhou variantou jsou tzv. samoodběry, výrobcům testů však musí být umožněná výjimka ze strany ministerstva zdravotnictví. Proces povolování podle našich informací vázne," sdělil.
Z testování má Hanka obavy. Kromě možného výpadku pracovníků na jarní práce má informace, že jsou problémy se zahraničními pracovníky. "Výsledky jejich testů často nejsou průkazné a na jejich testování pak musí dohlížet podniky v Česku, které to stojí další náklady," vysvětlil. Úřady by podle něj měly tyto pracovníky více kontrolovat, či přispět na zajištění jejich karantény a testů. "Pracovníci přijíždějící ze zahraničí mají omezenou dobu, po kterou mohou v Česku legálně pobývat, a tak mají často tendenci výsledky testů zatajovat," uzavřel.*