Země EU zatím neschválily desetileté prodloužení licence glyfosátu

Zástupci členských států EU neschválili návrh povolit na dalších deset let používání pesticidu glyfosát. Při hlasování ve Stálém výboru EU pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva se pro povolení vyslovilo jen 55 procent zemí, což nestačí. Návrh by se měl  znovu projednávat v listopadu v takzvaném odvolacím výboru.

Glyfosát, který je účinnou látkou například v přípravku Roundup, patří mezi rozšířené pesticidy. Evropská unie schválila používání této látky do prosince roku 2022 a povolení bylo pak prodlouženo o rok do 15. prosince letošního roku. Nyní se tedy mělo vyjednávat povolení na další roky.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) letos v červenci uvedl, že při hodnocení dopadů používání glyfosátu v zemědělství nenalezl "kritické oblasti", které by vyvolávaly znepokojení ohledně zdraví lidí a zvířat či stavu životního prostředí. Jak nicméně tehdy dodal, pro hodnocení rizika v některých oblastech ale chyběla data.

Postoj ekologických organizací

Ekologické organizace tyto závěry zkritizovaly. Názor úřadu byl podle nich ovlivněn postojem chemického průmyslu, který pesticid vyrábí. "Hluboce vadný systém EU pro povolování pesticidů zanedbává množství nezávislých a recenzovaných vědeckých studií, které popisují souvislosti mezi glyfosátem a vážnými zdravotními problémy a dopady na životní prostředí," uvedla tehdy organizace Corporate Europe Observatory, která sleduje vliv velkých firem na rozhodování unijních orgánů.
I další organizace volaly po tom, aby EU používání glyfosátu nepovolila, dokud se nevyloučí riziko vzniku rakoviny. Poukazovaly při tom na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2015, která tvrdí, že glyfosát je látkou, která pravděpodobně napomáhá vzniku rakoviny.
EFSA v této souvislosti poukázal na posudek Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), která v roce 2022 uvedla, že glyfosát nenaplňuje vědecká kritéria pro to, aby byla považován za karcinogenní.
V Česku se o používání rozšířeného herbicidu jednalo aktivně v roce 2018, kdy stát schválil jeho plošný zákaz, ale později od něj ustoupil a zavedl pouze zákaz použití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování rostlin, které se využívají pro potravinářské účely, tedy u obilovin a řepky.

Snižování spotřeby pesticidů

Proti využívání glyfosátu se v Česku dlouhodobě staví například ekologové z Hnutí DUHA, podle kterých herbicid kontaminuje spodní vody a je toxický pro vodní organismy. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý v květnu sdělil serveru Seznam Zprávy, že resort na zemědělce tlačí, "aby využívali přednostně takové postupy, které budou obecně minimalizovat potřebu použití chemických přípravků". Uvedl také, že spotřeba chemických přípravků na ochranu rostlin v Česku klesá. Za posledních 10 let se podle ministerstva snížila spotřeba účinných chemických látek přibližně o 30 procent.*

Ruční postřikovač

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down