Zemědělci by v budoucnu mohli analyzovat zavlažování svých polí pomocí dronů. Tyto technologie už pokročily tak daleko, že rozpoznají, kde je dostatek vláhy a kde nikoliv. Data z termokamery pomohou vyhodnotit také místa napadená plísní nebo oblasti s nedostatkem hnojiva. Na veletrhu Amper to řekl Petr Lněnička ze společnosti Vertical images.
Firma využívá kameru, kterou vyvinula česká společnost Workswell. Ta dostala za svou novinku ocenění Zlatý amper. Termokameru umístěnou na bezpilotním letounu je možné na dálku ovládat. Záznamy uchovávají všechny informace o parametrech snímání a je možné je následně zpracovávat. Firma Vertical images, která novinku využívá, už monitorovala porosty a polomy pro Národní park Podyjí. Podle Lněničky je ale možné v zemědělství najít i řadu dalších využití - například sledování vývoje plísní na vinicích.
"Na velkých plochách jsme schopni říci, kde je nedostatek vláhy, nedostatek hnojiva. To se pak může přidávat jen tam, kde je to opravdu potřeba," uvedl Lněnička. Spíše než v zemědělství ale drony mají zatím využití v průmyslu a energetice. "Většinou děláme kontroly solárních elektráren, větrných elektráren, hledáme praskliny v horkovodech. Místo se dá snadno lokalizovat, dá se pak zasáhnout dříve, než vznikne velký problém," uvedl Lněnička. Další možností je podle něj kontrola střech a izolací na domech.*