Zemědělci nebudou mít kam uskladnit část letošní úrody

Zemědělci nebudou mít kam uskladnit část letošní úrody, může jít až o milion tun obilí. Ve skladech jsou podle odhadů stále ještě dva miliony tun z loňské sklizně, kterou nedokázali prodat. Uvedl to mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v dubnu upozornil na to, že ve skladech je meziročně o 40 procent více obilí. Zdůvodňoval to hlavně tím, že kvůli dovozu obilí z Ukrajiny se zastavil export. Z České republiky se každoročně vyváží velká část produkce.

Podle Píchy nebudou stačit skladovací kapacity, které jsou v ČR zhruba osm milionů tun. Pokud by tedy letošní sklizeň dopadla podle odhadu statistického úřadu, nepodaří se uskladnit milion tun.  Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) se letos sklidí zhruba sedm milionů tun obilí, oproti loňsku je to pokles o 8,1 procenta. Ředitel zemědělských prvovýrob koncernu Agrofert Milan Škvor řekl, že porosty letos vypadají dobře. "V některých oblastech je obava hlavně o kukuřici, a to z důvodu malých srážek," doplnil. Mezi zemědělci podle něj panují obavy z nízkých výkupních cen komodit. "Potkalo se to, co bylo avizováno, a to, že byly plodiny založeny za vysoké ceny vstupů a úrodu budou nejspíš realizovat za výrazně nižší ceny, než jsou jejich vlastní náklady," dodal. V rostlinné výrobě ceny zemědělských výrobců v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesly o 24,4 procenta. Průměrná cena potravinářské pšenice letos poprvé klesla pod 6000 korun na 5767 korun za tunu. Na podobné úrovni byla na konci roku 2021. Loni stála tuna pšenice v květnu 8325 korun. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do EU se od začátku války na Ukrajině do letošního února dovezl desetinásobek běžného množství ukrajinské pšenice, 3,526 milionu tun. Z toho v Polsku zůstala zhruba třetina tohoto množství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down