Na protest proti zrušení daňových úlev u nafty a zdanění vína blokovali zemědělci na území České republiky dopravu zemědělskými stroji. Přes dva tisíce vozidel asi dvě hodiny brzdilo provoz na dvou stech trasách ve dvanácti krajích. Neprotestovalo se v Praze a jen manifestačně se připojili farmáři z Libereckého kraje. Podle prezidenta Agrární komory ČR byla účast větší, než organizátoři očekávali. Vláda dnes zrušení zelené nafty schválila. Veleba proto nevyloučil, že by protesty ještě před začátkem žní v červnu mohly pokračovat.
Zemědělci vyjeli na silnice v devět hodin a silnice blokovali do jedenácti hodin. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se zemědělci, kteří na řadě míst způsobili pomalou jízdou kolony, setkali s rozhořčením některých řidičů, převládala však prý spíše podpora a pochopení.
Protest zaštítěný Agrární komorou ČR podpořily také Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Členové organizací reprezentují osmdesát procent českého zemědělství. Od protestu se distancovala Asociace soukromého zemědělství hájící menší rodinné farmy, které jsou v Česku v menšině. Krok vlády se však nelíbí ani jí, konstatoval Veleba. K protestu se přesto přidala řada drobných zemědělců, kteří jsou členy Agrární komory. Například na Táborsku podle Veleby dvanáct z devatenácti traktorů řídili soukromí sedláci, na Trutnovsku jim patřilo třináct z 21 strojů.
Kabinet při svém dnešním jednání zrušení takzvané zelené nafty od příštího roku schválil, což zemědělce rozhodnutí rozhořčilo. Veleba na to zareagoval slovy: „Stalo se tak bez jednání s námi, považujeme to za jasný doklad arogance moci“. Podle něj by mimořádné představenstvo komory do dvou týdnů mělo rozhodnout o dalším postupu zemědělců.
Premiér Petr Nečas uvedl, že je ještě ochoten s některými zemědělci o daňovém zvýhodnění nafty jednat. "Vláda ohledně zelené nafty bude jednat s těmi, kteří nevydírají, například s Asociací soukromých zemědělců. S těmi jsme ochotni problematiku probrat, a ne s těmi, kteří si berou za rukojmí spoluobčany," řekl. Zrušení je součástí opatření, která by měla v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek prohlásil v reakci na dnešní krok vlády, že jde o likvidaci českých farmářů v přímém přenosu a ohrožení potravinové soběstačnosti země. Jižní Morava je zemědělský region a kroky vlády směřují k ohrožení budoucnosti moravského venkova. Žádná vinařská země v Evropské unii podle něj navíc nemá spotřební daň z tichého vína, jejíž zavedení chce ministerstvo financí od roku 2014.