22.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci protestovali proti byrokracii i Green Dealu

Proti zvyšování byrokratického zatížení, dovozům ze zemí mimo Evropskou unii a stávající podobě Zelené dohody pro Evropu protestovali minulý týden zemědělci v České republice i v některých sousedních zemích. Mnozí vyjeli se zemědělskou technikou k hraničním přechodům, další protestovali v centrech velkých českých měst, zatím s výjimkou Prahy. Podle odhadu Agrární komory ČR se do protestů zapojily asi tři tisíce traktorů a další techniky.

V zemědělství je hluboká krize

„Připojili se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je,“ prohlásil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal s tím, že zemědělci jsou více úředníci. „Nejsme tady kvůli dotacím, nejraději bychom na nich nebyli závislí, ale to nám Evropa neumožňuje, a to nám přináší nesvobodu,“ konstatoval Doležal na setkání s kolegy ze sousedních zemích na česko-slovenském hraničním přechodu mezi Hodonínem a Holíčem. Viceprezident Slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš připomněl, že toto není politický protest. „Neprotestujeme proti vládě, ani proti opozici ani proti Evropské unii. Protestujeme proti nesprávným rozhodnutím Evropské komise. Proti opatřením, která vznikla bez konzultace s námi, jejich autory jsou lidé, kteří v životě neviděli kravské vemeno a neví, jak voní hnůj,“ prohlásil. Zástupci zemědělců se shodli, že Green Deal musí být nastavený tak, aby to farmáři administrativně a technicky zvládli a aby dohoda neohrožovala udržitelnost zemědělské produkce. K hlavním společným požadavkům tak patří konec dalšího omezování rozměru zemědělské produkce, zrušení nebo zásadní úprava bezcelní dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou a zjednodušení a snížení byrokratických nároků na zemědělce. Tyto priority zahrnuje manifest, který podpořilo devět agrárních organizací ze střední a východní Evropy. Zmíněné požadavky na Evropskou komisi budou předané rovněž zástupcům parlamentních stran. Doležal sdělil, že pokud Evropská komise nepřijde obratem s návrhem na řešení těchto bodů, mohou se mezinárodní protesty pravidelně opakovat.

Ministr zemědělství Marek Výborný k čtvrtečním protestům uvedl, že má pro ně pochopení. Také jemu vadí zbytečná byrokracie a některé požadavky EU na zemědělce, dodal. Tento protest vnímá také jako podporu svého mandátu pro radu ministrů zemědělství EU v Bruselu, která se uskuteční 26. února.

Čeští zemědělci vyjeli v protestních kolonách k hraničním přechodům a stejně tak jejich kolegové ze zahraničí. Protestní jízdy v centrech měst měly podobu například cyklické jízdy na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice.  Největší protesty byly podle Agrární komory ČR hlášené v Olomouckém kraji, odkud vyjelo zhruba 500 kusů zemědělské techniky. Se shodně 320 stroji následovala Vysočina a Středočeský kraj.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down