Zemědělství i produkce potravin jsou v jednotlivých krajích České republiky různé a odlišný je i přístup vedení kraje ke svým zemědělcům a výrobcům potravin. Středočeské zemědělství má však v důsledku blízkosti hlavního města Prahy i poměrně velké rozloze rekreačních oblastí přece jen poněkud jiné problém než ve většině ostatních regionů. Právě o nich a o možnostech jejich řešení jsme hovořili s hejtmanem Středočeského kraje Ing. Milošem Peterou.
Co považuje vedení kraje za největší problémy v oblasti středočeského venkova a zemědělství?
Za největší problémy českého venkova obecně považuji vylidňování vesnic a s tím související útlum drobné zemědělské činnosti. Ve středních Čechách se navíc musíme potýkat se záborem zemědělské půdy. Zejména v okolí Prahy je to velkým problémem. Bohužel právě v těchto místech přicházíme o tu nejúrodnější půdu.
Středočeský kraj má poměrně značnou rozlohu rekreačních a chatových oblastí, přináší soužití rekreantů a zemědělců nějaké třecí plochy, nebo v jejich vztahu převažují pozitiva?
Domnívám se, že mezi zemědělci a rekreanty žádné třecí plochy nejsou. Naopak. Vzájemné soužití může být pro obě skupiny výhodné. Zemědělci ve středních Čechách nabízejí v celé řadě míst obyvatelům měst možnost prožít chvíle volna na farmě. Lidé si zde mohou užít nejen jízdy na koni, ale také se mohou věnovat nejrůznějším farmářským činnostem. Eventuálně mohou lidé z měst jen sledovat zemědělce při práci a připomenout si, jak náročné je vyrobit potraviny. A v neposlední řadě mají lidé také možnost zakoupit od farmářů kvalitní domácí potraviny.
Podílí se Středočeský kraj na propagaci produkce regionálních potravin od lokálních výrobců?
Samozřejmě, Středočeský kraj podle svých možností podporuje regionální výrobce kvalitních potravin. Například letos již devátým rokem pořádáme soutěž Potravinářský výrobek Středočeského kraje. Začali jsme s touto soutěží jako jedni z prvních a získaná ocenění mají podle zúčastněných firem velmi dobrý zvuk. Prestižní označení Potravinářský výrobek roku ve Středočeském kraji podle mých informací pomáhá výrobcům prosadit se na trhu. Minimálně třikrát za rok také Středočeský kraj organizuje masivní propagaci oceněných výrobků. Vyhlášení vítězů soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje roku 2014 se například uskutečnilo na právě skončené výstavě Zemědělec – jaro 2015 na Výstavišti v Lysé nad Labem. V letošním roce připravujeme také Gastrofestival a Pivní slavnosti, kde se budou moci lokální výrobci prezentovat.*
Celý rozhovor si můžete přečíst v Zemědělci č. 13