Zemědělci si loni průměrně vydělali 1295 Kč na hektar, meziročně o čtvrtinu méně

Zemědělské podniky loni vykázaly podle interního šetření Zemědělského svazu ČR průměrný čistý zisk 1295 korun na hektar, o 28 procent méně než v roce 2023. Celý zemědělský sektor měl podle svazu zisk 4,5 miliardy korun, předloni to bylo 6,3 miliardy korun. Průměrně si zemědělec bez ohledu na velikost podniku či počet hektarů vydělal v loňském roce 151 276 korun, uvedli  zástupci svazu na tiskové konferenci.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pokles zisku vysvětlil změnami dotačních podpor, vysokými náklady a nízkými výkupními cenami zemědělských produktů. Pro rok 2025 odhadl průměrný hektarový zisk na 1546 korun. 

Průzkum Zemědělského svazu ČR

"Z našeho šetření vyplývá, že v roce 2024 bylo v ČR zhruba 40 procent zemědělců na nule či ve ztrátě, v roce 2023 to bylo okolo 30 procent zemědělských podniků. V takové situaci je téměř nemožný běžný provoz, natož rozvoj podnikání, včetně investic," řekl Pýcha.

Jedná se o zpřesněné výsledky z průzkumu svazu. Předběžná data, která svaz prezentoval letos v lednu, odhadla loňský průměrný zisk na jednoho zemědělce na 123 000 korun. Český statistický úřad podle předběžných výdledků stanovil hodnotu zemědělské produkce za rok 2024 v Česku na 172 miliard korun, meziročně se podle úřadu hodnota snížila o 2,7 procenta. Výsledky za loňský rok statistici upřesní v září.

Loňskou nízkou ziskovost spojuje Pýcha se změnami v systému dotací, zejména s takzvanou redistributivní platbou. Podle Pýchy má sazba platby největší negativní dopady na podniky o průměrné velikosti 663,7 hektaru. "U nich jde o pokles ziskovosti o 82 procent," upozornil.

Kritika redistributivní platby

Redistributivní platbu získávají farmy na prvních 150 hektarů. Někteří zemědělci si stěžovali, že nastavení dotace znevýhodňuje kolektivně podnikající farmáře, podali proto za podpory opozičních poslanců návrh k Ústavnímu soudu na zrušení vládního nastavení dotací. Ústavní soud minulý týden návrh zamítl. Svaz rozhodnutí soudu respektuje, vyzývá ale k odborné debatě o reformě dotačního systému, který by vedl ke stabilnímu a efektivnímu rozvoji českého zemědělství. Pýcha dlouhodobě poukazuje na to, že současný systém podpor vede k deformaci trhu, protože znevýhodňuje střední podniky, které zajišťují většinu domácí produkce potravin. *

Žně - Sklizenící mlátička


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down