Zemědělci v Plzeňském kraji dostávají od zpracovatelů za mléko více peněz než v minulých letech. Po dlouhé době jim dokonce aktuálně české mlékárny platí o něco více než německé, kam se v minulých letech přeorientovala více než třetina regionálních producentů mléka. Výroba mléka je tak letos pro chovatele dojných krav v mírném zisku.
"Cena mléka je teď doma lepší než v Německu. Naše odbytové družstvo ODOB má jednu z nejlepších. Pohybujeme se kolem devíti korun za litr, ostatní to nemají," řekl předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Za září měl ODOB průměrnou cenu 9,039 Kč/l, aktuální průměr ČR je 8,66 Kč/l. Výkupní cena je podle Bulína mírně nad výrobními náklady, které jsou kolem 8,50 Kč/l. ODOB odešel před dvěma lety od mlékárny Bechtel ve Schwarzenfeldu, nedomluvil se na nové smlouvě. Teď dodává kompletní denní produkci až 25 000 litrů domažlické mlékárně, kterou vlastní libanonský podnikatel. "A jsme maximálně spokojeni," řekl Bulín.
"Teď dostáváme kolem 8,60 koruny. Cena klesala poslední dva měsíce, v srpnu a září je ale vždy nejnižší. Za říjen by se měla cena opět zvedat," řekl šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.
Podle Šímy se objevují stesky producentů, že ztrácejí dřívější výhodu vyšších výkupních cen, které dostávaly od německých mlékáren Bechtel a Golgsteig z Chamu. "Ale zapomínají na to, že minulé roky měli vždy více," řekl. Průměrná cena za minulá léta byla v Německu určitě lepší. Podle něj je neobjektivní hodnotit situaci po dvou měsících propadů. Šíma za 15 let spolupráce s Golsteigem nikdy neprodělal.*