Přemnožení hraboši v Ústeckém kraji ohrožují setí řepky. Zemědělci zvažují, zda setí neodloží na později. Na jeden hektar pole totiž náklady činí zhruba 5000 korun. Vzhledem k tomu, že hlodavci poškodili v některých případech až 80 procent úrody pšenice, mají zemědělci obavu, aby letošní ztráty nebyly vyšší. Řekl to místopředseda okresní agrární komory Chomutov Martin Vízek.
V regionu je na jednom hektaru pole až 15 000 aktivních nor, přičemž za kalamitní výskyt tohoto hlodavce je považováno již 4000 aktivních nor.
Veškeré zelené plodiny jsou podle zemědělce poškozené. "Když tam ta malá řepka vzejde, tak bude jediná zelená hmota široko daleko, a je tam velký předpoklad, že hraboši to totálně sežerou," uvedl Vízek. "Možná ji budou sít, ale je to individuální," uvedl místopředseda s tím, že zemědělci plní osevní či finanční plány.
Na severu Čech zemědělci věří, že budou moci začít plošně aplikovat prostředek na hubení hrabošů Stutox II. Svazy zatím jednají s ministerstvem zemědělství o udělení výjimky. Rozhodnutí o výjimce očekává svaz do konce měsíce.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vyslovil již dříve obavy, že by mohla zahynout při plošné aplikaci prostředku další zvířata, a to sovy, zajíci či draví ptáci. Podle Vízka obavy nejsou na místě. Sám se s žádným zásadním úhynem nesetkal a podle jeho slov by například zajíc musel pozřít desítky granulí jedu, aby se otrávil.