25.08.2023 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělcům letos klesnou tržby za obilí a řepku o 19 miliard korun

Zemědělcům kvůli poklesu cen letos klesnou tržby za pšenici a řepku o 19 miliard korun. Na tiskové konferenci k výsledkům letošní sklizně to řekl předseda komoditní rady pro obiloviny a olejniny při Agrární komoře ČR Martin Volf. Ceny pšenice se podle něj poslední tři měsíce příliš nehýbají. Letos jsou ceny pšenice o 4000 korun za tunu nižší, loni v létě překročila cena za tunu i 8000 korun. Řepka se podle Volfa loni v srpnu prodávala za 17 500 korun, letos je cena o 7000 korun nižší.

Lze očekávat růst ceny

Podle Pavla Filipa ze Svazu průmyslových mlýnů lze brzy očekávat růst ceny potravinářské pšenice. Cena se podle něj na burze mění velmi dynamicky a ceny již jsou o 20 eur (v přepočtu 482 korun) na tunu výše, než je cena na pařížské burze MATIF. "Z našeho pohledu mám obavy, že cena půjde nahoru," řekl s tím, že před sklizní byly ceny na úrovni před dramatickým nárůstem v loňském roce, protože zemědělci chtěli prodat úrodu na skladech. Poukázal na to, že politici na zahájení Země živitelky říkali, že očekávají snížení cen potravin. "Já bych nebyl tak optimistický, že budou podmínky k tomu, aby se rychle snižovaly," dodal. Agrární komora již dříve upozorňovala na to, že z ČR se běžně až tři miliony tun obilovin vyvezou, letos však situaci na evropském trhu ovlivňuje dovoz obilí z Ukrajiny. Podle Volfa měli před sklizní zásoby asi 800 000 tun, běžně to bývá asi 400 000 až 500 000 tun. Zatím podle něj nic nenaznačuje, že by se cena pšenice nějak měla měnit. Poznamenal, že celosvětová produkce je o 15 milionů tun nižší a i zásoby jsou nejnižší za posledních devět let. Přesto se cena na burzách nehýbe. "Všichni obchodníci vyčkávají, po loňských zkušenostech se bojí nakupovat, jsou velmi opatrní," řekl. Problém se zásobami se podle něj může kumulovat v příštím roce. Již letos někteří obchodníci varovali, že nebude kam uskladnit letošní úrodu právě kvůli přebytkům. "Nakonec se to nepotvrdilo," doplnil. Nyní je zhruba polovina zásob u zemědělců a polovina ve skladovacích kapacitách, uvedl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down