Zemědělcům zbývá sklidit pět procent obilnin a necelé procento plochy řepky

Zemědělcům zbývá sklidit přes pět procent ploch obilnin, tedy zhruba 60 000 hektarů, řepky musí posekat ještě necelé půl procento plochy, což je asi 1800 hektarů. Vyplývá to ze žňového zpravodajství, které včera vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) na základě dat Státního zemědělského intervenčního fondu. Žňové práce u obilnin a řepky postupovaly oproti loňsku rychleji ve všech krajích, podle MZe díky příznivému průběhu počasí. Průměrný hektarový výnos ale v porovnání s průměrným výnosem základních obilovin loňského roku klesne o 1,3 procenta, u řepky o 18,8 procenta. 

Aktuálně je sklizeno přes 1,14 milionu hektarů obilnin

Aktuálně je sklizeno 94,78 procenta ploch obilnin, tedy přes přes 1,14 milionu hektarů. Produkce dosáhla 6,78 milionu tun, což je mírný nárůst oproti druhému odhadu sklizně, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků měli letos zemědělci sklidit 6,772 milionu tun základních obilovin, oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Loni touto dobou byla sklizeň základních obilnin teprve za polovinou. Letošní výnosy ale budou nižší, průměrný hektarový výnos obilovin zatím činí 5,91 tuny na hektar, v loňském roce dosahoval téměř šesti tun. Průměrný hektarový výnos klesl v porovnání s hlášením z minulého týdne u všech sledovaných obilnin kromě žita a ovsa, na stejné úrovni zůstal u ječmene ozimého. Žňové práce u řepky olejky jsou téměř u konce, zemědělci posekali 99,47 procenta ploch a zbývá sklidit posledních 1800 hektarů. Loni touto dobou sklidili zemědělci zhruba o osm procent ploch méně. Dosažený průměrný hektarový výnos se oproti minulému týdnu nepatrně snížil, a to na 2,80 tuny na hektar. V porovnání s průměrným výnosem loňské sklizně je letošní sklizeň o 0,65 tuny nižší, tedy o 18,8 procenta. Nízké výnosy řepky byly podle Josefa Stehlíka z Asociace soukromého zemědělství ČR způsobeny především teplou zimou a častým napadnutím řepky škůdci, kteří v mnoha případech napadaly řepku opakovaně i na jaře. "Některé postřiky nezabíraly a musely se opakovaně použít. Tím docházelo k horšímu dozrávání, menším zrnům a poškození celého porostu," řekl Stehlík. Produkce řepky tak podle průzkumu nepřesáhne milion tun řepkového semene, aktuálně je na 956.967 tunách a bude jednou z nejnižších sklizní. Na pokles hektarového výnosu řepky v letošním roce měly značný vliv dubnové mrazy, vyplývá ze zpravodajství. Předpokládaná úroda řepky činí podle ČSÚ 962 000 tun, což znamená meziroční pokles o víc než čtvrtinu a bude zřejmě nejnižší od roku 2006. Aktuální odhad sklizní také předpokládá nejnižší úrodu základních obilovin za posledních pět let. Statistici odhad sklizní upřesní ještě v září. Oproti analýze z minulého týdne, kdy laboratoř Agrotest fyto vyhodnotila kvalitu pšenice jako velmi dobrou, označili analytici kvalitu pšenice sklizené do konce července pouze za dobrou. Příčinou je podle laboratoře mimo jiné počasí v období kvetení obilnin, které podporovalo napadení klasů obilnin chorobami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down