25.09.2015 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělská půda u nás se stále okyseluje

Zemědělská půda v České republice se postupně okyseluje a dlouhodobě v ní klesá zásoba fosforu přijatelného rostlinami. Vyplývá to ze zprávy o výsledcích šestiletého agrochemického zkoušení zemědělských půd za období 2009 až 2014, kterou nedávno publikoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) s tím, že výsledky se vztahují k výměře téměř 3,106 milionu hektarů zemědělské půdy..

Průměrná hodnota půdní reakce zemědělské půdy v České republice je podle zprávy 6,0 stupně pH. Půda s extrémně kyselou, silně kyselou a kyselou půdní reakcí (tj. s pH do 5,5) představuje více než 32,8 procenta prozkoušené výměry, což je více než 1,1 milionu hektarů zemědělské půdy. Dalších 41 procent výměry zemědělské půdy vykazuje slabě kyselou půdní reakci (pH 5,6 až 6,5). Pravidelně vápnit, alespoň udržovací dávkou, by tedy bylo třeba celkem více než 73 procent zemědělské půdy u nás. Podíl alkalických půd s pH nad 7,2 zaujímá asi 11 procent výměry zemědělské půdy.

Pokud jde o ornou půdu, průměrná hodnota její půdní reakce činí 6,2 stupně pH. Podíl kyselých orných půd činí 26 procent. Největší podíl kyselých půd se nachází v kraji Karlovarském (54 %), Jihočeském (51%), následuje Kraj Vysočina (50 %) a kraj Plzeňský (47 %). Půdy trvalých travních porostů vykazují průměrnou hodnotu 5,5 stupně pH. Kyselé půdy jsou zastoupeny na 60 procentech výměry republiky, nejvíce v kraji Olomouckém (71 %), Vysočina (68 %) a Plzeňském (64 %).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down