Podle evidence katastru nemovitostí představoval ke konci loňského roku zemědělský půdní fond České republiky celkem téměř 4,22 milionu hektarů, což bylo zhruba 53,5 procenta rozlohy státu. Proti předchozímu roku došlo ke snížení rozlohy zemědělské půdy zhruba o 4500 hektarů, tedy asi o jednu desetinu procenta. Uvádí se to v předběžné verzi Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2013, tzv. Zelené zprávy, kterou má náš týdeník k dispozici.
Zpráva uvádí, že meziroční úbytek zemědělského půdního fondu v roce 2013 spočíval především ve snížení výměry orné půdy o 7400 hektarů, což je asi o 200 větší úbytek oproti roku 2012. Naproti tomu narostla výměra druhu trvalých travních porostů asi o 2900 hektarů a o 1800 hektarů se zvětšila výměra lesní půdy. Přibylo také pozemků v kategorii „zastavěné plochy a nádvoří“ a „ostatní plochy“, a to o 2300 hektarů. Stále se však mírně zvyšuje výměra zahrad, vodních ploch a vinic; naopak ubývá ovocných sadů a nevýrazně i chmelnic. Na jednoho obyvatele ČR připadalo v loňském roce v průměru 0,4 hektaru zemědělské půdy a 0,28 hektarů půdy orné.
„Konkurenceschopnost zemědělství vlivem nevhodného vztahu k zemědělské půdě se snižuje úbytkem její výměry a kvality. Od roku 1966 se u nás snížila výměra zemědělské půdy o 290 tisíc hektarů. Vlivem změn druhů pozemků je potenciální roční ztráta produkce přibližně 179 milionů korun. vůči roku 1995 znamenal úbytek plochy půdy v roce 2013 ztrátu produkce téměř čtyři miliardy korun,“ uvádí Zelená zpráva. Degradace půdy je podle ní často způsobena volbou nevhodných technologií a osevním sledem. V současné době je přibližně 26 procent půd u nás postiženo nadlimitním utužením a odhad přímé roční ekonomické ztráty na produkci způsobené utužením podorničí je zhruba 334 milionů korun.
Zpráva také konstatuje, že u nás dochází k fragmentaci vlastnické struktury půdního fondu, z části tvořené dělením vlastnických parcel a z části obnovou katastrálního operátu při digitalizaci katastru nemovitostí. V roce 2013 tak narostl meziročně počet vlastnických parcel zemědělské půdy o 453 tisíc.
Objem obchodů klesá
Co se týká trhu s půdou, zpráva uvádí, že objem zobchodované půdy vykazuje dlouhodobý trend poklesu. Podle odhadu bylo v loňském roce zobchodováno asi 2,46 procenta zemědělského půdního fondu, což v absolutním vyjádření představuje 103 tisíc hektarů.
V rámci agendy Státního pozemkového úřadu ČR nadále pokračují převody zemědělské půdy do soukromého vlastnictví. Výměra státní půdy převedená úplatně do soukromého vlastnictví od května 1999 do konce loňského roku dosáhla 557,9 tisíce hektarů, což je 98 procent všech dosud převedených ploch. Kromě převažujících úplatných převodů byl v průběhu tohoto období zhruba dvouprocentní podíl státní zemědělské půdy o výměře necelých 11 tisíc hektarů převeden bezúplatně na obce, veřejné vysoké školy a výzkumné instituce. Celkem tedy bylo úplatně a bezúplatně převedeno 568,2 tisíce hektarů zemědělské půdy.
Po odečtení aktuálního stavu rezerv a blokací stávající státní půdy je pro účely převodu do soukromého vlastnictví k dispozici přibližně 103 tisíc hektarů zemědělské půdy.
Průměrná výměra prodávaného pozemku činila 1,24 hektaru. Kupní cena za 1 m2 v tomto segmentu trhu půdy meziročně vzrostla téměř o sedm procent z 6,30 Kč/m2 na 6,72 Kč/m2.
Vývoj cen půdy přes mírný pokles v roce 2012 sleduje všeobecný trend růstu tržních cen zemědělské půdy a průměrná tržní cena zemědělské půdy v České republice se podle zprávy pohybuje nad úrovní 11 Kč/m2.
Průměrný nájem ze zemědělské půdy podle šetření FADN činil v roce 2012 u fyzických osob 1324 Kč/ha a u právnických osob 1630 Kč/ha. „Podle odhadu by z údajů pro rok 2013 měl být potvrzen trend růstu nájemného ve všech výrobních oblastech. Vyšší tempo růstu úrovně nájemného se očekává u právnických osob. Vyšší hodnota nájmu u právnických osob je, jak z údajů vyplývá, současně doprovázena v průměru vyšším tempem jeho růstu. Zatímco průměrný roční nárůst nájmu u fyzických osob se od roku 2006 pohyboval kolem 2,8 procenta, u právnických osob dosáhl v témže období téměř 9,5 procenta tempa růstu,“ uvádí zpráva s tím, že výše nájmů je u nás významně diferencována podle výrobních oblastí. Nájemné na nejkvalitnějších půdách v kukuřičné nebo řepařské oblasti je v průřezu jednotlivých let 2,5 až třikrát vyšší než v horské výrobní oblasti.
Méně na pozemkové úpravy
Během více než dvaceti let realizace pozemkových úprav bylo podle zprávy uspořádáno formou jednoduchých (JPÚ) nebo komplexních pozemkových úprav (KPÚ) 24,8 procenta zemědělské půdy a na dalších 9,2 procenta se nacházejí pozemkové úpravy ve stadiu řešení. Celková výměra se zahájenými nebo dokončenými pozemkovými úpravami tak představuje rozlohu více než 1,454 milionu hektarů zemědělské půdy a týká se přímo, či nepřímo 5168 katastrálních území. Z celkového počtu 13 026 katastrálních území v České republice jde tedy o více než třetinu katastrálních území s vyřešenou případně řešenou pozemkovou úpravou.
Celkové náklady na pozemkové úpravy dosud dosáhly 23,2 miliardy korun. Meziročně však dochází k trvalému poklesu prostředků na ně alokovaných. V loňském roce tak bylo na zajištění pozemkových úprav vyčleněno o 25,6 procenta méně peněz než v roce předchozím. Šlo celkem o 1,172 miliardy korun. Ze zdrojů financování vypadly především prostředky na protipovodňová opatření, které v roce 2012 přinesly do rozpočtu přes 220 milionů korun, a došlo rovněž k výrazné redukci prostředků poskytovaných Státním pozemkovým úřadem.
„V rámci pozemkových úprav bylo dosud vybudováno více než 2154 km cest. Na každý km2 provedené KPÚ tak připadá v průměru 282 metrů nově vytvořených cest v krajině,“ uvádí se ve zprávě s tím, že průměrná velikost území spadajícího do jedné pozemkové úpravy je 453 hektarů u KPÚ a 105 hektarů v případě JPÚ.*