31.07.2024 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské nakladače a manipulátory JCB

Nakladače a manipulátory patří již neodmyslitelně do českého zemědělství. JCB vyrábí tyto žluté ‘pracanty‘ již od začátku jako speciálně vyvíjené a konstruované pro nasazení v zemědělské výrobě. Uplynulé roky byly ve znamení velkých změn a novinek, a na ty největší se podíváme níže.

Speciál JCB 457 S „Farm Master“

V loňském roce byl představen největší zemědělský kolový nakladač, model JCB 457 S. Písmeno „S“ označuje speciální verzi nakladače JCB pro zemědělství s extrémním poměrem výkonu k hmotnosti stroje. Jedná se o stroj s provozní hmotností 20 t a výkonem motoru 282 k. Díky tomu je v záloze dostatek výkonu na silážních žlabech, při nakládání velkého množství hnoje a pro jakékoliv další práce, které si pro stroj připravíte. Výkon dodává přeplňovaný šestiválcový motor Cummins, jenž ze zdvihového objemu 6,7 l dokáže vygenerovat točivý moment až 1200 Nm. Na změny zatížení motor reaguje rychle a pružně. Ke standardní výbavě, jako u všech kolových nakladačů, patří dvojice výkonových režimů Standard a Dynamic. Obsluha si může volit požadovaný režim pomocí přepínače. Díky tomu je maximální výkon využíván jen tehdy, když je to opravdu nezbytně potřeba, protože s většinou činností si stroj poradí při sníženém výkonu, což uspoří velké množství paliva.

Po dvou letech provozu tohoto stroje v podniku ZD Mečeříž data z telematického systému LiveLink (který je zdarma na každém stroji JCB) ukazují tyto hodnoty: Najeto celkem 735 Mh a průměrná spotřeba činí 9,5 l/Mh, což je pro 20tunový kolos velmi dobré číslo. Nutno zmínit, že strojník pan Havelka ovládá stroj bravurně a využívá všech pokročilých funkcí nakladače včetně výkonových režimů Standard a Dynamic, což má na spotřebu velký vliv. Z telematiky je dále vidět, že nakladač pracuje ze 62 % času v pásu nízkého zatížení, 33 % času v pásu středního zatížení a pouze 5 % času v pásu vysokého zatížení. Ačkoliv je stroj v podniku v permanenci a nešetří se, jeho výkon je natolik velký, že drtivá většina těžké práce je pro něj pouze lehká procházka. Zkrátka, nakladače JCB se vyrábějí tak, aby jejich provoz v zemědělství byl nejen spolehlivý, efektivní, ale také ekonomický, protože životnost stroje je dlouhá a každý uspořený litr paliva se počtem najetých motohodin v řádu několika let vrátí zpět do firmy v podobě nezanedbatelných finančních úspor.

Jako správný profesionál do zemědělské výroby disponuje tento nový model, stejně jako ostatní nakladače JCB, zemědělskou HT kinematikou. Ta je charakteristická dvěma pístnicemi po stranách. Dvě postranní pístnice poskytují oproti stavební Z kinematice (jedna velká pístnice uprostřed) lepší výhled na přední část nakladače a jeho příslušenství. Nakladače jsou běžně vybaveny lopatou, případně rozhrnovačem siláže. HT kinematika u strojů JCB navíc nabízí i paralelní zdvih.

Kombinace teleskopu a kloubového nakladače

Strojem, který v sobě spojuje výhody čelního kolového nakladače a teleskopického manipulátoru, je JCB TM 420 S. Jde o kolový nakladač s teleskopickým ramenem. Nový model teleskopického nakladače s písmenem „S“ v označení uvedla firma JCB na trh s tím, že nabídla o patnáct procent vyšší výkon motoru a točivého momentu. Po přepočtu výkonu na hmotnost dojdeme ke zjištění, že nakladač TM 420 S disponuje výkonem sedmnácti koňských sil na tunu hmotnosti. Zcela shodně jsou na tom čelní kolové nakladače JCB série S.

Zdrojem výkonu je nový čtyřválcový motor JCB Dieselmax o objemu 4,8 l a výkonu 127 kW/173 k. Zároveň došlo i k zesílení teleskopického ramene i rozhraní pro připojování příslušenství. Pro bezproblémové nasazení při vysokém zatížení v horkém počasí byla zvětšena plocha chladičů u všech modelů a také k filtrům je nyní lepší přístup. I z důvodu zvýšené pozice kapoty motoru patří zadní kamera do standardní výbavy. U výkonného motoru umí šetřit palivo funkce automatického vypínání, pokud bude motor běžet na volnoběh po dobu, kterou si obsluha může nastavit (standardně jsou to tři minuty).

Výkon od motoru jde na kola přes osmistupňovou převodovku Powershift z vlastního vývoje JCB. Při aktivaci automatického režimu mohou být stupně pět až osm řazeny samočinně. Pracovní hydraulika se snímáním tlaku a průtoku Load Sensing má dvojici hydraulických čerpadel. Tak je možné dosahovat maximálního průtoku oleje při redukovaných otáčkách motoru.

Teleskopické kolové nakladače JCB umějí vynést své trumfy v podmínkách s omezeným volným prostorem. Obsluha má ze svého sedadla, umístěného vysoko uprostřed stroje, výborný výhled. Nový nakladač TM 420 S nabízí výrobce JCB v paketu velmi pěkné výbavy „Contractor Pro“. Umí zvedat břemena o hmotnosti až 4200 kilogramů a maximální výška zdvihu je 5,45 metru.

Práce Telemasteru na jámě

Mnoho podniků dnes stále na jámě používá velké teleskopické manipulátory, aby na stroji následně využily i teleskopické rameno. A právě do těchto podniků velký Telemaster perfektně pasuje. Tam, kde teleskopický manipulátor na jámě ztrácí, začínají benefity nakladače s teleskopem. Motor usazený za kabinou umožňuje řidiči stroje perfektní výhled na lopatu, nebo rozhrnovací vidle, samosvorný diferenciál v kombinaci s velkými koly R26 a zámkem měniče od prvního stupně pak naprosto bez problémů vytlačí senáž nebo siláž i do velkého stoupání. Rychloupínací systém je kompatibilní s teleskopickým manipulátorem, takže všechno příslušenství pasuje a je možné je mezi stroji libovolně měnit.*

Ing. Michal Anton,
produktový manažer JCB
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down