Výkonný výbor Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy vyzval ministerstvo zemědělství k zákazu dovozu kuřecího masa z Polska a dalších zemí, které používají k chlazení masa vodu. Ministerstvo na dotaz sdělilo, že s ničím podobným nepočítá. Svaz podle informací na svém webu sdružuje 30 000 členů.
Šéf odborů Bohumír Dufek řekl, že Česko by už nemělo být odpadním košem Evropy. "Kuřecí maso chlazené vodou nedává záruky bezpečnosti této potraviny a může ohrožovat zdraví občanů a zejména dětí," stojí ve stanovisku, které odboráři zaslali novinářům.
Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý sdělil, že stát plošná opatření proti konkrétním potravinám nepřipravuje, ať jsou z jakékoliv země. "Co se týká zákazu dovozu kuřecího masa chlazeného vodou, tento způsob je v některých členských státech EU legálně používán. Ministerstvo v současné době neplánuje plošný zákaz dovozu takto ošetřeného drůbežího masa do ČR," uvedl. Stát se ale podle něj na problémové zásilky zaměřuje.
Po změně legislativy volaly již na začátku desetiletí české drůbežářské podniky, kterým se nelíbila evropská legislativa. Chtěly, aby se drůbeží maso prodávané v obchodech mohlo chladit pouze vzduchem. Polská technologie chlazení vodou je levnější, což znevýhodňuje tuzemské výrobce.
Při chlazení ve vodní lázni údajně roste riziko přenosu salmonel a kuřecí maso pak také obsahuje více vody. Spotřebitelé přitom nemohou kuřata chlazená vodou poznat, protože výrobci nemají povinnost informovat o způsobu chlazení.*