Zemědělské odbory požadují napřesrok růst mzdových tarifů o 8,11 procenta

Zemědělské odbory požadují v příštím roce zvýšení mzdových tarifů o 8,11 procenta. Uvedl to šéf odborářů Bohumír Dufek. Vyjednávání začalo jak se Zemědělským svazem ČR, tak s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Dufek doufá, že se povede navýšení tarifů dojednat do Vánoc. Zaměstnavatelé si ale tak vysoký nárůst nedovedou představit. Vyjednávání tarifů na letošní rok skončilo letos v dubnu, tarify v průměru stouply o 3,79 procenta.

Mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly loni podle Zprávy o stavu zemědělství pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Meziročně průměrná mzda v zemědělství vzrostla o 1,3 procenta na 21 478 korun měsíčně, průměrná mzda v celé ČR byla 27 589 Kč.
V nejnižší platové třídě by měl v příštím roce tarif stoupnout o 10,9 procenta, protože v srpnu vláda rozhodla, že se zvýší minimální mzda na 12 200 korun. V ostatních tarifních stupních jde podle návrhu v průměru o navýšení o 7,97 procenta.
„Obdrželi jsme návrh od zemědělských odborů ohledně mzdových tarifů pro příští rok. Návrh si prostudujeme, ale nedokážeme si představit takový nárůst,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Kolektivní vyjednávání s následnou dohodou a podepsání kolektivní smlouvy vyššího stupně je podle svazu otázkou několika měsíců.
Podle předsedy odborů bude rychlost vyjednávání záviset i na tom, jak se odboráři se zaměstnavateli dohodnou v nezemědělských oblastech.
Zemědělců loni znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100 900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Zpomaluje se tak tempo úbytku pracovníků, v předloňském roce jejich počet klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down