Poslanecký návrh změny zákona na ochranu přírody a krajiny neměl ohrozit chráněné živočichy, ale pohnout s nepružným systémem ochrany přírody. Dnes to na tiskové konferenci uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Změnu obsaženou v návrhu poslance Josefa Kotta podpořil v minulém týdnu sněmovní zemědělský výbor. Následně se změna dočkala kritiky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nebo od Hnutí Duha.
Podle Pýchy je možné změnu upravit, ale zemědělci by neměli být obětí průtahů státních orgánů. Zkostnatělé postupy podle něj vedou ke vznikům kalamit, jako je dnešní hraboší nebo kůrovcová. Zemědělský výbor podpořil návrh, podle kterého by mohlo být možné v případě ohrožení majetku nebo z hygienických důvodů učinit nezbytné zásahy do populací silně ohrožených živočichů. Podle agentury by se tak ale zrušila 30 let ukotvená ochrana silně ohrožených živočichů.
Podle svazu mělo být cílem změny, aby se dohodly ochranné orgány s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, který by věci ohledně ochrany přírody dal do mimořádných rostlinolékařských opatření a zemědělci je následně dodržovali. V současnosti podle Pýchy jdou proti sobě právě opatření ústavu, který nakazuje hubení hraboše, s požadavky orgánů na ochranu přírody a krajiny. "Mnohdy se tak zemědělec dostává do neřešitelné situace, kdy mu hrozí postih od obou organizací," dodal.
"Pokud by byl návrh skutečně začleněn do invazní novely, znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři nemusí brát ohledy na druhy, jako je například čáp černý, ledňáček říční, křepelka polní, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat," uvedl za hnutí Duha Jiří Beneš. Ohrožené by pak podle něj byly také orchideje na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích nebo tis červený v lesních porostech.*