Letošní zima a jaro naštěstí nepřinesly zemědělcům tak extrémně vysoké škody, jako tomu bylo předloni. První čtyři měsíce roku 2014 byly specifické zejména množstvím škod, které způsobilo krupobití a také dřívějším příchodem jarních mrazíků. Naopak mírné zimní teploty plodiny de facto nijak neohrozily. Informovala o tom Česká pojišťovna.
Zima bez extrémních škod
Tento rok zatím naštěstí nepřinesl dramatické události, které by měly devastující vliv na porosty zemědělských plodin v České republice. Rozsahem poškozených plodin sice období od 1. ledna do 12. května 2014 překonává loňský rok, zdaleka však nedosahuje rekordních
70 milionů korun z roku 2012. „V současné době máme hlášeny škody na 13 tisíci hektarech zemědělské půdy v očekávaném objemu přibližně 52 milionů korun,“ řekla Alena Stiborová, ředitelka útvaru zemědělského pojištění České pojišťovny. „Zemědělci se na nás nejčastěji obraceli se škodami po krupobití. Jde o poměrně neobvyklý jev, protože s krupobitími takového rozsahu se pravidelně setkáváme spíše až v pozdějších obdobích, kdy působí devastující škody na již zralé úrodě.“ Škody z krupobití jsou aktuálně odhadovány na téměř 25 milionů korun. Mrazy letos způsobily minimální újmy na porostech vinné révy, škodily však na ovoci. „Postiženo bylo přes tisíc hektarů především sadů s jabloněmi a také většina jahodových plantáží. Škody zde předběžně odhadujeme na dvacet milionů korun,“ vypočítala Alena Stiborová. Hlavně u jabloní je předpoklad, že se rozsahem nejedná o enormní poškození, které by mělo mít zásadní vliv na letošní sklizeň. Jarní mrazy však ještě mohou přijít, v rekordním roce 2012 se například objevily i ve druhé polovině května.
Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík potvrdil, že bouře spojené s přívalovými dešti a kroupami zničily v minulých dnech část úrody ovoce některým ovocnářským podnikům v severních Čechách. V rámci celé republiky zatím nejsou výraznější škody z krupobití hlášeny, lokální záplavy se sadů nedotkly. Bouřkové období v květnu a červnu je podle Ludvíka pro ovoce nejrizikovější. „V současné době jsou nejcitlivějším ovocem třešně a jahody, na jejichž naměklé plody mají i sebemenší kroupy silný destruktivní účinek,“ řekl. Kroupy však mohou poškodit i jabloně, kdy sklizeň z krupobitím zasažených sadů se může použít pouze ke zpracování v lisovnách. Nejúčinnější dostupnou ochranou v sadech proti kroupám jsou protikroupové sítě. „V ČR jsou pořízené na přibližně 1000 hektarech sadů, což představuje zhruba šest procent plochy všech sadů,“ uvedl Ludvík. Stiborová připomněla, že výrazně nižší je letos počet škod tzv. vyzimováním. Průběh letošní mírné zimy totiž umožnil, až na ojedinělé případy, porostům ozimých plodin dobře přezimovat. I zasažení plísní sněžnou bylo minimální. Registrováno tak bylo poškození pouze na asi 1100 hektarrech těchto plodin, což představuje nejnižší číslo za poslední roky, v roce 2013 šlo o 1370 hektarů a v roce 2012 o 21 tisíc hektarů.
Je super číst, že se ani tento rok tolik zima nepodepsala na naší půde, protože všichni moc dobře víme, že je to většinou buďto katastrofální nebo nijaké. Ovšem bychom ale neměli ani zapomínat na nás a tak je třeba důležité pečovat i o naše těla... Mrkněte se třeba na tento článek - https://jsme.cz/jak-v-zime-pecovat-o-plet-aby-zustala-krasna-a-vyzivena , kde se můžete dozvědět spoustu věcí o tom, jak o sebe pečovat 🙂