Druhý nejlepší výsledek od roku 1998 zaznamenal agrární sektor v loňském roce. A to i přesto, že zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o jednu miliardu korun na 16,1 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných výsledků odvětví, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Hodnota produkce zemědělského odvětví vyjádřená v běžných základních cenách se meziročně zvýšila zhruba o dvě procenta na 121,8 miliardy korun. Rostlinná výroba, která dosáhla 71,6 miliardy korun, meziročně vzrostla o 1,4 miliardy korun. Živočišná produkce činila 45 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o 1,6 miliardy Kč. Zbytek tvořila produkce zemědělských služeb, která dosáhla 2,78 miliardy korun, a nezemědělské vedlejší činnosti ve výši 2,45 miliardy korun.
Náhrady zaměstnancům loni vzrostly o půl miliardy na 24,8 miliardy korun. Objem ostatních dotací do výroby se meziročně zvýšil o 1,6 miliardy korun na 29,2 miliardy korun.
Podle Českého statistického úřadu došlo v rostlinné výrobě u hlavních komodit k poklesu sklizní. Na druhé straně se zvýšily ceny, což mělo za následek mírné navýšení odhadu produkce oproti minulému roku. U prasat a vajec sice pokleslo naturální množství, ale díky nárůstu cen byla vyšší i jejich produkce, komentují dále statistici. Výjimkou bylo podle nich mléko, kde i přes vyšší vyrobené množství klesla cena, a produkce tak byla ve finančním vyjádření meziročně nižší.
Předloňský zisk 17,1 miliardy korun byl nejvyšší od roku 1998, odkdy statistici tento ukazatel sledují. České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře. Platby zemědělcům ze zemí, které do EU vstoupily až v roce 2004 a později, jsou však stále nižší, než kolik pobírají jejich kolegové ze starých členských států. Vyrovnání by mělo nastat po roce 2013. Zemědělci z nových zemí však často upozorňují, že ani poté zřejmě nebude jejich dotace na hektar stejná jako v původních zemích.