Zjištěných případů pytláctví loni ubylo, policie evidovala 84 případů proti předloňským 94. Podle policejních statistik bylo loni objasněno 17 případů a policie stíhala 23 lidí. Pytláci podle policie způsobili více než dvoumilionovou škodu. Problém je ale podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty daleko větší a většina pytláků zůstává neodhalená.
Lovci podle Janoty používají zařízení pro noční vidění a zvěř střílí i z automobilů. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu mysliveckého zákona, ve které chce zvýšit postih za neoprávněný lov zvěře. "Připravovaná novela zákona o myslivosti aktualizuje i znění paragrafu o přestupcích, kde je postih za neoprávněný lov zvěře zvýšen. Částka zatím není definitivně stanovena," řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
Nyní je možné pytláky stíhat podle přestupkového zákona, za neoprávněný lov zvěře hrozí pokuta 8000 korun. Při větší škodě jde o trestný čin, kde hrozí až pět let vězení. Novelu chce ministerstvo vládě předložit v březnu.
"Podle nám dostupných informací je nejčastějším zájmem nelegálního lovu spárkatá zvěř. Toto zjištění však může být ovlivněno skutečností, že případ odhalení nelegálního lovu tzv. drobné zvěře, jako jsou zajíci, bažanti, či divoké kachny, se pro velikost zvěře i napáchané škody hůře zjišťuje, a tedy i hlásí a prokazuje," dodal mluvčí.*