Evropská komise se včera usnesla, že navrhne Stálému veterinárnímu výboru, aby dovolil deseti nečlenským zemím EU dovážet do unie maso, z něhož nebudou odstraněny rizikové materiály. Jde o země, které nejsou rizikové z hlediska BSE.
Pro ostatní třetí země, které budou shledány jako
rizikové, bude platit povinnost odstraňovat rizikové materiály z
dováženého masa od 1. května. Původně měla tato povinnost platit od 1. dubna, EU se ale rozhodla ji o měsíc posunout.
Výjimku chce komise udělit Austrálii, Argentině, Botswaně, Chile, Namibii, Novému Zélandu, Nikaragui, Paraguayi, Uruguayi a Svazijsku. Stálý veterinární výbor by měl návrh posoudit ve středu a komise na základě jeho názoru přijme formální stanovisko.
Experti EU budou rizikovost výskytu BSE posuzovat i u dalších
zemí. O jejich statusu by se mělo rozhodnout za devět či deset dní. Na zařazení čekají i kandidátské země, z nichž zatím dostala status jen Litva, a to jako země z hlediska BSE riziková, přestože v ní ještě výskyt nemoci nebyl potvrzen.
Kandidátské státy se snaží přesvědčit Brusel, aby je zařadil
do druhé ze čtyř kategorií, tedy mezi země, kde sice nelze BSE vyloučit, její výskyt je ale nepravděpodobný. Podle neoficiálních informací se ale EU kloní spíše k tomu zařadit je tak jako Litvu do třetí skupiny. Přestože se totiž BSE ve střední a východní Evropě zatím nevyskytla, EU bude vycházet z toho, že tyto země dovážely masokostní moučku a dobytek ze zemí EU, kde se později BSE objevila.