Ministerstvo financí by mělo podle premiéra Bohuslava Sobotky zvážit změnu hrazení spotřební daně za alkohol. Daň by se mohla platit hned za vydanou kontrolní pásku, jako je tomu u kolků pro tabákové výrobky. Stát by tím tak i z alkoholu získal peníze předem. Minulý týden o tom informoval vládní mluvčí Martin Ayrer. Zástupci producentů lihovin s návrhem v zásadě souhlasí, i když mají určité výhrady.
"Z kontrolní pásky by se stala cenina, která už v sobě zahrnuje příslušnou spotřební daň. Toto opatření by mohlo účinněji zabránit okrádání státu prostřednictvím nejrůznějších podvodů s kontrolními páskami a následného neplacení spotřební daně," uvedl mluvčí vlády.
Premiér podle něho požádal ministra financí Andreje Babiše a ředitele celní a daňové správy o tvrdší potírání daňových úniků u prodeje lihovin a sudového vína. Babiš by měl podle Ayrerova sdělení zpracovat rozbor, co už ministerstvo učinilo nebo se chystá provést v souvislosti se zjištěními, která přinesla takzvaná metanolová aféra a trestní proces s jejími aktéry.
Ministr financí by měl podle Sobotky připravit návrhy na modernizaci kontrolních pásek tak, aby stát mohl lépe čelit jejich možnému padělání a nezákonnému prodeji. Babiš potvrdil, že o záměru se Sobotkou hovořili na poradě o speciálním útvaru Kobra a shodli se na tom, že to budou řešit.
Loni parlament schválil novelu, která změnila pravidla pro přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Podle původního znění musel zájemce o pásky složit kauci půl milionu korun, pokud žádal nejvýše o 25 tisíc kolků. Pro vyšší počet pásek musel složit kauci pět milionů korun. V zájmu toho, aby zákon nediskriminoval výrobce malých balení, stanoví zmíněná novela, aby se kauce odvozovala podle toho, jaké množství lihu lze páskami označit. Půlmilionová kauce se podle předlohy vztahuje nově na 25 tisíc litrů lihu, na větší množství je nutná pětimilionová kauce. Současně norma umožnila kauci sto tisíc korun pro malé výrobce, kteří odebírají jen omezené množství pásek, a to pro nejvýše dva tisíce litrů lihu. Systém kaucí zavedl předloňský zákon, který byl reakcí na metanolovou kauzu, při níž v důsledku otravy metanolem zemřelo asi padesát lidí.
Výrobci principiálně souhlasí
Podle výkonného ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, jejíž členové ovládají více než 80 procent tuzemského trhu lihovin, Jaroslava Burkarta nejsou výrobci principiálně proti navrhované změně výběru spotřební daně, považují však za nezbytné, aby byli přizváni k diskusi o navrhovaném opatření.
„Z pohledu státu takovou změnu chápeme, protože pro něj by to skokově znamenalo vybrat zhruba tři miliardy korun navíc,“ uvedl pro náš týdeník s tím, že pokud bude zaveden výběr spotřební daně při zakoupení kolku, měla by ze zákona zmizet povinnost skládat kauce, které by pozbyly významu. Určitý problém by však podle Burkarta mohla uvažovaná změna výběru spotřební daně přinést větším společnostem, které mají značnou zásobu kolků.
„Zmíněné tři miliardy půjdou z peněz našich členů, a to by mohlo významně rozkolísat naše cash flow. Jsme tedy jednoznačně proti skokovému zavedení takového opatření,“ řekl Burkart.
Současně také konstatoval, že kromě Malty podobný způsob výběru spotřební daně u alkoholu nemá žádná členská země Evropské unie. Připomněl také, že evropská legislativa říká, že každý, kdo odvádí daně, má právo na lhůtu potřebnou k vybrání peněz. „Pokud by tedy byl zmíněný návrh připraven bez konzultace s Bruselem, zřejmě bychom na tento problém v Evropské unii narazili,“ uzavřel Burkart.
Pozitivně hodnotí Sobotkův záměr předseda Unie destilatérů Václav Šitner, který konstatoval, že podobnou úpravu Unie destilatérů již v minulosti navrhovala.
„Pokud se budou kolky nakupovat jako cenina, znamenalo by to, že každé jejich napodobování či falšování se stane trestným činem. To je pozitivum tohoto návrhu, kromě toho, že to ušetří práci celníků,“ řekl Šitner. Změna by také byla podle jeho slov výhodná pro menší výrobce lihovin, protože jejím zavedením odpadnou kauce a každý si koupí kolky podle potřeby. Zároveň ale také připustil určitou nevýhodu pro velké firmy, které do kolků budou muset vložit více peněz. Za chybu dosavadní úpravy označil fakt, že v důsledku požadované kauce někteří malí destilatéři omezili činnost, čímž mohl být regionální trh ochuzen o kvalitní místní pálenky.*