Změny zákonů by mohly potravinovým bankám přinést navíc tisíce tun potravin

Změny legislativy by mohly umožnit potravinovým bankám v Česku získat ročně více než dvojnásobné množství potravin, než je tomu podle stávajících pravidel. Projekt 365 dní pro potravinové banky připravil návrhy změn zákonů, které by měly mimo jiné omezit plýtvání s potravinami a umožnit jednodušší darování pokrmů. Projekt o tom informoval v tiskové zprávě.

Projekt uvádí, že úprava legislativy podle jeho návrhů může místo stávajících téměř deseti tisíc tun potravin do potravinových bank přinést až zhruba 25 tisíc tun ročně. Česká federace potravinových bank už dříve uvedla, že letos by alespoň jednou ročně mohlo potravinovou pomoc potřebovat až 250 tisíc lidí.

Navrhované úpravy legislativy se týkají například zákona o potravinách, který teď ukládá obchodům s plochou nad 400 metrů čtverečních věnovat nevyhovující nebo neprodejné potraviny neziskovým organizacím, které poskytují potravinovou pomoc. Podle návrhu projektu by měl zákon přímo uvádět, že obchody mají potraviny dávat přímo potravinovým bankám. Cílem je zúžit okruh oprávněných příjemců státních dotací na tuto činnost.

Jeden z návrhů změn se týká zákona o dani z přidané hodnoty a požaduje zrušení odvodu DPH z materiálních darů bankám a rovněž zrušení odvodu DPH z darovaných pokrmů pro jídelny nebo restaurace. Projekt chce také prosadit vyhlášku, která by umožnila zchlazování pokrmů v rámci celé doby jejich použitelnosti, v současnosti mohou být zchlazeny pouze bezprostředně po uvaření a ne v průběhu jejich výdeje. Mezi návrhy je rovněž výjimka, která by umožnila příspěvkovým organizacím, jako jsou školní nebo nemocniční jídelny, darovat nevydané hotové pokrmy, což aktuálně nelze. Cílem projektu je také motivovat výrobce, aby nepoužitelné potraviny méně likvidovali.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down