Žně v Ústeckém kraji letos skončí zřejmě v rekordním čase. Do konce července by mohly být sklizeny plochy hlavních plodin. Výnosy jsou oproti loňskému roku horší, propad odhadují zemědělci na 20 až 25 procent. Pěstitelé proto očekávají růst výkupních cen. Uvedl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.
V Ústeckém kraji oseli zemědělci obilovinami 86 888 hektarů, před rokem to bylo o 615 hektarů více. "V předstihu jsme nyní minimálně čtrnáctidenním. Pokud tento týden bude pokračovat počasí bez deště, tak sklizeň hlavních plodin bude hotová do konce července," uvedl Brožka. "To se ještě nikdy, co si pamatuji, nestalo. Nejdřív jsme končili 6. srpna," zdůraznil. Kombajny už posekaly zhruba tři čtvrtiny ploch. Řidiči na silnicích zejména na Žatecku musí nyní počítat s traktory na silnicích a zvířeným prachem kolem cest. Na polích jsou stroje prakticky až do tmy. Ve starších kombajnech přitom chybí klimatizace, v parných dnech si tak jejich řidiči musí vystačit s vodou.
Na sklizni se projevilo počasí. Zrno je menší a kvalita horší, původně potravinovou pšenici tak někde musí pěstitelé prodávat jako krmnou. "Odhadujeme propad oproti loňsku asi o 20 až 25 procent u obilovin, ale je to různé. Pršelo tentokrát v pruzích, takže někteří mají srovnatelné výnosy s loňskem," uvedl Brožka.
Druhou hlavní plodinou na severu Čech je řepka, která pokryla 26.492 hektarů, loni to bylo o 2161 hektarů méně. Průměrný výnos je v Ústeckém kraji podle údajů ministerstva zemědělství 2,97 tuny na hektar, republikový průměr je 3,31 tuny na hektar. O cenách obilovin se nyní jedná. "Výkupní ceny by měly růst, což by zemědělcům vykompenzovalo horší výnosy," doplnil předseda krajské agrární komory.*