Zpráva EP o odolnějším zemědělství v EU vyzývá i k užití nových metod šlechtění

Pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu odhalily některé strukturální problémy evropského zemědělství, které představují významné riziko pro zemědělské trhy členských států, konstatuje mimo jiné zpráva Evropského parlamentu, v níž europoslanci vyzývají k posílení potravinové bezpečnosti Evropské unie. Zpráva rovněž rýsuje strategie, jež by evropským zemědělcům mohly pomoci snížit závislost na třetích zemích. Vyzývá též k úpravě předpisů, které by umožnily použít nové šlechtitelské metody, či k investicím do digitálních technologií v tomto sektoru.

Zpráva EP o zajištění potravinové bezpečnosti a dlouhodobé odolnosti zemědělství EU vyzývá také Evropskou komisi, aby podporovala místní produkci potravin a spotřebu sezónních a místních produktů z krátkých potravinových řetězců, což by mohlo snížit plýtvání potravinami.
Dokument poukazuje na nízké příjmy v zemědělství a pokles počtu zemědělských podniků. V souvislosti se zvyšujícím se průměrným věkem evropských zemědělců vyzývá Evropskou komisi, aby vypracovala strategii generační obměny a snažila se přilákat do tohoto odvětví mladé. Tomu může pomoci i umělá inteligence (AI), která by mohla zvýšit zájem mladých o toto odvětví, řekla europoslankyně Michaela Šojdrová. "Už dnes máme umělou inteligencí řízené celé kravíny například," připomněla jedno z využití digitalizace v zemědělství. Zpráva EP s doporučeními, jak zvýšit autonomii unijního zemědělství, také varuje před možnými dopady některých opatření takzvané Zelené dohody pro Evropu. "Zemědělci jsou si vědomi nutnosti boje proti klimatickým změnám, jenže musí také plnit úlohu produkční. A v této situaci přichází komise s různým návrhy v rámci Green Dealu, například s dalším snižováním pesticidů či ochranou biodiverzity," uvedla Šojdrová. Všechny tyto záměry jsou podle ní chvályhodné, ale pokud jsou postaveny takto striktně, tak spolu s dalšími nároky na zemědělce u nich vyvolávají obavy. "Protože v určité fázi ohrozí produkční roli tohoto sektoru. Zemědělci pak vzkazují: ´Musíte říct, co vlastně po nás chcete´,“ uvedla česká europoslankyně, podle níž se například ve snížení pesticidů už dosáhlo značného pokroku. "Zemědělci pesticidy nechtějí zbytečně moc používat, i proto, že jsou drahé,“ dodala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down