05.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpráva OSN ukazuje, že opustit fosilní zdroje je jediná správná cesta

Do budoucna je jediná cesta, a to opustit fosilní zdroje energie a pečovat o krajinu tak, aby byla schopná pohlcovat uhlík. To jsou podle klimatologa Radima Tolasze hlavní sdělení dnes zveřejněné třetí části šesté hodnoticí zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Tato část je zaměřená na snižování emisí skleníkových plynů a zmírňování dopadů klimatických změn. Tolasz působí v Českém hydrometeorologickém ústavu. Největší novum zprávy, vydávané skupinou více než 200 vědců a vědkyň, je podle něj rostoucí přesnost dat a odhadů dopadů klimatické změny. V souvislosti se zveřejněním zprávy se včera v Praze uskutečnila diskuse expertů, Tolasz se jí zúčastnil videokonferenčně. Experti v souvislosti se zprávou také hovořili o nutnosti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, ale i růstu klimatických závazků.

Zpráva IPCC podle něj jednoznačně ukazuje, že do budoucna je jedinou správnou cestou odchod od fosilních zdrojů. "Ale zároveň, když se řekne mitigace, tak to neznamená jen, že přestaneme pálit uhlí. Tam je ještě druhá velká část. A to je to, že se budeme starat o krajinu, a to, aby krajina pohlcovala uhlík, aby uhlíkový cyklus byl zdravý,"  řekl. "Nejde jen o to, že všichni začneme jezdit v elektroautech. Tady jde o to, starat se o lesy, dobře hospodařit na zemědělské půdě, starat se o čistotu oceánů a podobně, protože to všechno spolu souvisí," popsal. Nutnost rozvoje obnovitelných zdrojů energie, zvýšení energetických úspor, ale i vhodného využívání krajiny a podpory správného fungování ekosystémů pak dnes, přímo v souvislosti s Českem, v diskusi zdůraznil exministr životního prostředí a půdní biolog Ladislav Miko. Vyzdvihl i důležitost péče o biodiverzitu. Miko je poradcem nynější ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové. Podle analytičky Kateřiny Davidové z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku pak zpráva ukazuje, že to, co jsme dělali dosud, už prostě nestačí. Podotkla, že je třeba, aby evropské státy zvýšily své klimatické závazky. Zásadní pak podle ní budou kroky, které (státy) učiní během následujících let, a nelze již otálet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down