Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty, jež navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda nejspíš odmítne. Důvodem jsou podle ministerstev závazky vůči EU. Poslanecký návrh již dříve odmítl i premiér Andrej Babiš. Původně kladný postoj k předloze změnilo v minulém týdnu ministerstvo dopravy. Pouze ministerstvo financí se k novele postavilo neutrálně. Vyplývá to ze stanovisek na vládním webu. Vláda se bude návrhem zabývat dnes.
Ministerstva poukázala na to, že zrušením povinnosti přimíchávání biosložek do paliv by Česko nesplnilo závazek EU, podle kterého musí používat deset procent energie z obnovitelných zdrojů v dopravě do roku 2020. Dodavatelé pohonných hmot tak musejí nyní přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzinu a šest procent u nafty.
Poslanci svůj návrh zdůvodnili tím, že biopaliva první generace se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů. Ty se naopak uvolňují z použitých hnojiv i ze zemědělské techniky. Navíc na litr biosložky je potřeba až 2500 litrů vody. Pěstováním plodin pro výrobu biosložky v podobě monokultur, mezi něž patří například řepka olejka, se snižuje půdní diverzita. Podle ministerstva zemědělství by omezení spotřeby biopaliv první generace "rozhodně neznamenalo odklon od pěstování a zpracování řepky olejky", neboť by byla exportována do jiných zemí EU.
Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert.*