Zvýšení daně z nemovitosti podle Zelinářské unie Čech a Moravy dopadne hlavně na malé pěstitele

Zelinářská unie Čech a Moravy (ZUČM) nesouhlasí s nastavením vládou avizovaného zvýšení daně z nemovitosti, protože by se podle ní odrazilo ve zdražení pachtovného za pronájem zemědělské půdy. Doplatili by na to hlavně malí a střední pěstitelé zeleniny. Stát by proto podle ZUČM měl obhospodařovanou zemědělskou a lesní půdu ze zvýšení této daně vyjmout. "Podmínky by se měly pěstitelům usnadňovat a tohle je jedna z možností," sdělila předsedkyně ZUČM Monika Nebeská.

Podle posledních úprav návrhu ozdravného balíčku, na kterých se shodla vláda, má daň z nemovitostí vzrůst o 1,8násobek. Obce ale mají mít možnost upravit daň ze zemědělské půdy koeficientem 0,5, a tak zvýšení daně z nemovitých věcí eliminovat. Současně budou moci zvýšit daň ze zemědělské půdy místním koeficientem až na 1,5 základu. Agrární komora ČR ale neočekává, že obce budou využívat možnost snížit daň ze zemědělské půdy.

Obavy ze zvýšení daně z nemovitosti mají také pěstitelé zeleniny

Obavy z dopadu zvýšení daně z nemovitosti na pěstitele mají také zelináři. "Podle nás jde o krok špatným směrem, který postihne zejména malé a střední zelináře. Důsledkem totiž bude stav, kdy majitelé pozemků promítnou zvýšenou daň z nemovitosti do navýšení pachtovného. Taková změna povede jen k dalšímu nárůstu nákladů pěstitelů zeleniny na produkci," upozornila Nebeská. Zvýšení daně z nemovitosti by podle ZUČM přišlo v době, kdy plochy s konzumní zeleninou v tuzemsku klesají. "Očekáváme letos v České republice snížení zeleninových ploch přibližně o pět procent. Přitom pěstování zeleniny omezují zejména malí a střední pěstitelé. Nejhorší na tom celém je fakt, že kdo jednou zeleninu opustí, málokdy se k ní zase vrátí. Klasické polní zemědělství je totiž jednodušší a rozhodně i ekonomicky stabilnější," uvedla Nebeská. Tuzemští zelináři se v poslední době kvůli vysoké inflaci potýkají s rostoucími náklady na pěstování a skladování zeleniny. Upozorňují také na to, že se postupně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které spíš stagnují, a rostoucí cenou na pultech obchodů. Tuzemská tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219.691 tun. O rok dřív byla 237 865 tun. Loňská úroda zeleniny byla podle ZUČM průměrná a počasí pěstování zeleniny zpravidla přálo. V Česku v roce 2022 ale ukončilo činnost 13 pěstitelů tržní zeleniny, především menších farmářů. Celkový počet pěstitelů zeleniny se tak v roce 2022 snížil na 354 z 367. Počty největších zemědělských podniků s produkcí zeleniny se loni nezměnily. Evidováno bylo 30 zemědělských firem hospodařících na více než 100 hektarech a 20 firem s plochou 50 až 100 hektarů. Nejvíce zelinářských podniků patřilo i loni mezi malé farmy s výměrou do deseti hektarů. V této kategorii bylo evidováno více než 200 pěstitelů zeleniny. Většina polí se zeleninou ale loni připadla na velké pěstitele. Tři desítky největších podniků obhospodařovaly 6758 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down