Česká republika podpoří snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent, kterého chce Evropská unie dosáhnout do roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990. Na závazek týkající se zvýšení poměru elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů však hodlá ČR přistoupit pouze tehdy, pokud jej neomezí v rozhodování o vlastním energetickém mixu či nepovede k přílišnému nárůstu cen energií. Uvedl to dnes premiér Bohuslav Sobotka před začátkem bruselského summitu Evropské unie.
Klimaticko-energetický balíček je hlavním tématem jednání dvoudenního summitu, během nějž se očekává obtížné hledání kompromisů mezi jednotlivými zeměmi. Česko hodlá spolu s dalšími státy východní Evropy, mezi nimiž platí v tomto ohledu za rebela zejména Polsko, dosáhnout kompromisů zvláště v otázce zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie ve výrobě elektřiny. Chceme si udržet naše vlastní národní tempo z hlediska zvyšování podílu obnovitelných zdrojů tak, aby se to negativně neprojevilo v cenách elektrické energie, řekl na úvod summitu Sobotka, podle nějž má Česko negativní zkušenost kvůli takzvanému solárnímu boomu z minulých let.
Nové závazky, které hovoří až o 27 procentech energie z obnovitelných zdrojů, po nichž volá zejména Německo, by podle Sobotky neměly ohrozit konkurenceschopnost českého průmyslu.
Otevřenou zůstává kromě konkrétních čísel a závazků zejména otázka podoby možných kompenzací, které mají nebezpečí ztráty konkurenceschopnosti redukovat. Na nich hlasitě trvá zejména Polsko, které například 90 procent své elektřiny stále vyrábí z uhlí.*