Cena kůrovcového dřeva na další zpracování klesá

Cena kůrovcového dřeva určeného na další zpracování v Jihočeském kraji klesá. Nyní se pohybuje kolem 1200 korun za krychlový metr, což je přibližně o 25 procent méně než před několika měsíci. Zpracovatelé však začínají mít problémy s nedostatkem čerstvého dřeva. Jeho těžbu navíc kvůli letošní kůrovcové kalamitě a polomům zakázalo Ministerstvo zemědělství. Nařízení začne platit na přelomu listopadu a prosince, ale takzvaná plánovaná těžba zdravého dřeva byla vzhledem k šíření kůrovce letos naprosto minimální. Majitelé lesů uvádějí, že pokles ceny dřeva jim způsobuje ekonomické ztráty.

Ředitel Lesů města Písku Václav Zámečník si posteskl, že by potřebovali prodávat kubík minimálně za 1500 až 1600 korun, ale ceny jsou teď hodně nízko. Dodal, že se setkal i se situací, kdy některé velké společnosti prodávaly krychlový metr kůrovcového dřeva za 1000 korun. Cena čerstvého dřeva nenapadeného škůdcem je výrazně vyšší. Pohybuje se nad hranicí 2000 korun za krychlový metr. Kůrovcové dřevo nedosahuje takové kvality a kvůli impregnaci, po níž ztmavne, se příliš nehodí na truhlářské práce. Dá se ale použít například v tesařství.

V Jihočeském kraji v současnosti funguje jen několik pil, které jsou schopny zpracovat větší objem dřeva. Jednou z nich je i pila Pasák v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Ta ale přibližně 80 procent materiálu brousí, což nelze dělat s kůrovcovým dřevem, řekl jednatel společnosti Luboš Pasák. Dodal, že minimum hmoty z úmyslné těžby způsobuje firmě problémy. Pila má například dlouhodobou zakázku do Švýcarska, kam dodává větší objem kvalitního dřeva. Jenže toho je na trhu teď hodně málo a těžko jej shání. Přestože o zakázku hodně stáli, momentálně jim dělá problémy její podmínky plnit.

Přestože kůrovcového dřeva je přebytek, ceny palivového dřeva se nemění. Každý majitel lesa se snaží stromy prodat za výhodnější cenu na další zpracování. O palivové dřevo je dlouhodobě velký zájem. Cena u nás zůstává stejná. To znamená 1000 korun za kubík plus daň, řekl vedoucí lesní výroby Lesy a rybníky města České Budějovice Ladislav Laluch.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down