03.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí porážku upravuje zákon

Domácí porážku upravuje veterinární zákon, paragraf 21. Podle něj jatečná zvířata, s výjimkou skotu, včetně telat, koní, oslů a jejich kříženců a jelenovitých z farmového chovu, mohou být poražena v hospodářství chovatele, pokud jsou jejich maso a orgány určeny pouze pro spotřebu v domácnosti chovatele. To znamená, že pro účely spotřeby v domácnosti chovatele je povoleno doma porazit prase a veškerou drůbež, ale i holuby a také například králíky nebo nutrie. U ovcí a koz je třeba ale počítat s omezeními, informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Upozornil, že v případě nějakých patologických či jinak podezřelých nálezů může chovatel požádat o veterinární vyšetření – prohlídku. Vyšetření může ve zvláštním případě v rámci mimořádných veterinárních opatření nařídit místně příslušná veterinární správa, pokud by byla nepříznivá nákazová situace.
V rámci domácí porážky lze též porážet ovce a kozy. „Je však nutné počítat s určitými omezeními vyplývajícími z EU legislativy - nařízení o vyšetřování ovcí a koz na transmisivní encefalopatii – TSE. Je tedy povinné nechat vyšetřit každou ovci a kozu starší než 18 měsíců na TSE, to znamená, že starší kusy budou muset být poraženy na jatkách. Dále pak je třeba počítat s tím, že od stáří dvanácti měsíců se musí likvidovat v asanačním podniku specifikovaný rizikový materiál, což je například lebka, páteř či slezina,“ doplnil Duben.
Určitou výjimkou podle Dubna z hospodářských zvířat jsou některé nově chované druhy zvířat. Například pštrosi musejí být poráženi na jatkách, nikoli doma. A například krokodýli, kteří začínají být chováni i v ČR, nejsou jatečným zvířetem a porážet se pro jatečné účely nesmějí. O této možnosti se uvažuje, ale až bude vyřešena na úrovni orgánů EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down