07.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Josef Lux a české zemědělství

Pracovitost, slušnost a odvaha byla slova, která nejčastěji zazněla na vzpomínkové akci, pořádané minulý týden při příležitosti 15. výročí úmrtí Josef Luxe v Českých Heřmanicích. Jeho odkaz a aktuálnost jeho myšlenek v současné době si kromě jeho manželky Věry, která společně se synem Josefem Luxem zřídila nadační fond, připomněla řada významných představitelů resortu, mezi nimiž nechyběl ministr zemědělství Marian Jurečka ani prezident Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman či bývalí prezidenti Agrární komory.

Luxova asistentka Eva Rolečková poukázala na to, že Lux byl výjimečný politik, který má odpor k sobectví a dokázal jít proti proudu. Připomněla jeho politickou odvahu, která v dnešní politice dost často chybí. Bývalý prezident Agrární komory ČR a současný senátor Jan Veleba poznamenal, že Lux vedl resort v nejtěžších dobách a měl všechny předpoklady k tomu, aby ho vedl dobře. František Bartoš, bývalý předseda ZOD Zálší, kde Lux začínal jako zootechnik zavzpomínal na jeho význam při porevolučním vývoji družstva a celého zemědělství. „Viděli jsme přerod mladého chlapce z venkova ve velkého politika. Viděli jsme, že nezpychnul a nezměnil svoji tvář. V tom je odkaz dnešním politikům - skutečná slušnost, pokora a vnímavost vůči ostatním,“ řekl s tím, že doba, kdy se ujal vládního mandátu nebyla jednoduchá. Probíhala kuponová privatizace, bortily se státní statky, začal působit pokřivený tržní mechanismus. „Lux vše vnímal a chtěl aktivně krok za krokem řešit. V tom je další odkaz, nevzdávat se, mít odvahu a hledat cesty,“ prohlásil Bartoš a připomněl, že za Josefa Luxe byla založena velká stavovská organizace - Agrární komora ČR, což byl velmi důležitý krok. Postupně vznikl i Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, byl ustaven Pozemkový fond ČR, formulovala se pravidla privatizace státních statků. „Nebál se dělat nevyzkoušené a dát lidem prostor. Byl velký vyjednávač. Chtěl lidi poznávat, vnímal jejich práci a snažil se s nimi úzce spolupracovat,“ sdělil expředseda ZOD Zálší.   

Vytvářel novodobou strukturu

Ministr zemědělství Marian Jurečka vnímá dobu Josefa Luxe jako velice náročnou. Byla to doba, kdy se startovalo hospodářství a docházelo k výrazným ekonomickým proměnám. Probíhala privatizace a restituce. Luxova pozice byla podle Jurečky obtížná nejen v tom, že byl ministr zemědělství a že nastavoval podmínky pro tento resort, ale také v tom, že byl předsedou KDU-ČSL. „Byl jedním z těch, kdo vytvářel novodobou politickou strukturu v této zemi, novodobou demokracii,“ konstatoval. Velice rychle se vypracoval v člověka, který se naučil spoustě věcí, které jsou důležité v politice a všechny další souvislosti, doplnil.  

První prezident Agrární komory ČR Jiří Netík poukázal na to, že Lux byl praktický zemědělec a politik, který se rychle učil novým podmínkám. Uměl naslouchat a přesvědčit lidi ke spolupráci ve prospěch zemědělců. „Bylo nutné sjednotit roztříštěné zemědělce v jejich prospěch. A on tuto roli přijal,“ konstatoval. „Jeho pomyslná brázda, kterou vyoral je určitě nezapomenutelná,“ podotkl. Jak zdůraznil bývalý ministr zemědělství Jan Fencl, který ve funkci vystřídal Josefa Luxe, síla sedláka je v tom, že je spolehlivý podobně jako rytmus ročních období a bez ohledu na momentálně neúspěšný rok myslí dopředu a uvažuje, jak to změnit. „Josef Lux měl uvažování sedláka a přenášel je i do politiky,“ řekl. 

Podle exředitele Choceňské mlékárny Petra Marka byl člověkem, který byl schopný jít za svým cílem, udělat krok doleva, doprava, což je v politice strašně důležité, aby svého cíle vlastně vůbec dosáhl. „Jsem přesvědčen o tom, že v současné době jsou celkem příznivé podmínky pro naplňování jeho odkazu. V čele ministerstva máme člověka, který nám silně připomíná jeho osobnost. V čele Agrární komory ČR a dnes i Potravinářské komory ČR máme člověka, který je schopen sjednotit platformu zemědělců a potravinářů. 

V odkazu pokračuje nadační fond

Pro Věru Luxovou byl bývalý ministr především manžel a otec jejich šesti dětí a v jeho odkazu pokračuje formou Nadačního fondu Josefa Luxe. Jeho cílem je přispívat k lepším vztahům mezi lidmi, ve veřejném životě zdůrazňovat porozumění proti aroganci, lidskost proti mocenským praktikám. Fond podporuje zejména aktivity usilující o vytváření přátelských vztahů a vztahů spolupráce mezi skupinami či jednotlivci, které umožňují odstraňování bariér bránícím snahám o dosažení společného dobra a důstojné postavení společenských menšin a respektování jejich osobitosti ze strany většiny. Neméně důležitá je i podpora etické výchovy jako volitelného předmětu, který je zaměřen na prosociální chování a žáci se učí vzájemné úctě. Dalším směrem činnosti je cyklus mediálních konferencí Člověk a média. Třetím směrem je edukace pacientů s onkologicko hematologickým onemocněním.

Připomněla, že v roce 2009 byla poprvé vyhlášena cena Josefa Luxe na téma transformace české společnosti po roce 1989 a rozvoj demokracie. „Chceme podpořit nadané studenty a absolventy vysokých škol v ČR,“ podotkla. Jednou za dva roky je udělována také cena za eticky významný mediální počin. „Určitě nemůžeme být spokojeni s negativním vývojem společnosti. Vývoj v posledních letech ukazuje, že velký vývoj na směřování společnosti mají média. Proto jsme chtěli ocenit ty pozitivní příklady,“ poznamenala Věra Luxová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down