Koncem roku končí glyfosátu registrace v EU, v Brně omezili jeho používání

Nejpoužívanější metoda pro odstraňování plevele využívá chemickou látku glyfosát, kterou Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny uvádí jako pravděpodobný lidský karcinogen. Zástupci Hnutí Duha a Veřejné zeleně města Brna dnes představili bezpečnější metody odstraňování plevele, které navíc neznečišťují životní prostředí. V Brně se tyto přípravky používají, ale jen na některých místech.

Příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna, která spravuje velké parky a stromořadí, od roku 2012 glyfosát výrazně omezila. K likvidaci plevelů nejčastěji využívají mechanické odstraňování, tedy křovinořez nebo ruční pletí, účinná a šetrná je i horká voda, kterou na plevel stříkají, uvedl ředitel Veřejné zeleně města Brna Josef Kasala.

Na odstranění plevelu existuje asi čtyřicet chemických prostředků, glyfosát ale obsahuje každý z nich. Analýza, kterou v roce 2013 nechalo udělat Hnutí Duha, objevila tuto látku v moči průměrně šesti Čechů z deseti.

Koncem roku končí glyfosátu registrace v Evropské unii, což znamená, že členské státy musí hlasovat o tom, zda se bude moct glyfosát dále používat. Hlasování se uskuteční koncem října či začátkem listopadu. Česká republika v zastoupení ministerstva zemědělství zatím podle Hnutí Duha vždy hlasovala pro další neomezené používání.

„Vzhledem k prokázaným rizikům i vážným podezřením je neomezené povolení glyfosátu nepochopitelným hazardem,“ prohlásila expertka na zemědělství a potraviny z Hnutí Duha Klára Kyralová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down