Ministerstvo dostalo negativní stanovisko k vyhlášce, která mimo jiné zavádí nové značení piv

Ministerstvo zemědělství dostalo negativní stanovisko od Evropské komise k vyhlášce, která mimo jiné zavádí nové značení piv. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal. Komise podle něj nemá výhrady k části vyhlášky, která se týká piva, ale k části ohledně značení minerálních vod.

Ministerstvo původně chtělo, aby vyhláška začala platit loni v červenci. „Dlouho trvalo, než se komise vyjádřila, a komise se vyjádřila negativně,“ uvedl Dupal. Ministerstvo se tak podle něj musí rozhodnout, zda sporné pasáže o označování minerálních vod vyškrtne, nebo vyhlášku změní. Co konkrétně komisi na značení minerálních vod vadí, Dupal neuvedl. Mluvčí ministerstva Markéta Ježková již dříve sdělila, že stát čeká na schválení nové legislativy ze strany komise. „Jakmile bude mít ministerstvo k dispozici kladné vyjádření Evropské komise k celému obsahu vyhlášky, dokončí legislativní proces odesláním vyhlášky k publikaci do Sbírky zákonů,“ uvedla tehdy. Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová spodně kvašená piva se budou podle nové vyhlášky nadále nazývat ležáky, svrchně kvašená se podle návrhu budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva, dosud se nazývaly speciálními. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva. Vyhláška přináší i další změny ve značení nápojů. Například u medoviny se začne rozlišovat tradiční a desertní.

Přestože vyhláška ještě neplatí, už nyní se počítá s její novelizací. Podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové by se měly značit na pivu i nutriční hodnoty. Podle prezidenta svazu minipivovarů Jana Šuráně bude chtít svaz v této novele ještě více upřesnit značení speciálních piv. Mohla by podle něj reálně platit za dva až 2,5 roku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *