Myslivci na Zlínsku se bojí dalšího šíření afrického moru prasat

Na Zlínsku existuje podle myslivců riziko dalšího šíření afrického moru prasat. Řekl to předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík. Pachové a elektrické ohradníky rozmístěné okolo vysoce rizikové oblasti nákazy považuje za nouzové řešení, které nemá šanci migrující divočáky udržet.

Dokladem je podle něj i potvrzená nákaza u sedmi uhynulých divokých prasat, která byla koncem loňského roku nalezena 1,5 až 2,5 kilometru za ohradníky. "Zvěř pendluje dovnitř a ven. Zatím táhnou prasata jižním směrem. Riziko dalšího šíření nákazy tady je," uvedl Hluštík.

Zástupci Státní veterinární správy, Ministerstva zemědělství, myslivců a regionu se na dnešním jednání usnesli, že kvůli rozšíření choroby za ohradníky nařídí veterináři soupis všech malochovů prasat ve Zlínském kraji. Budou chtít, aby kvůli moru pokud možno malochovatelé s činností přestali.

Na Zlínsko by se také měli vrátit policejní lovci. Ještě však není jasné, kdy se tak stane ani kolik jich bude. Přímo v oblasti, kde se uhynulá prasata našla, budou podmínky lovu zpřísněny nebo bude zakázán, aby ze zóny prasata nevybíhala ven. Lovit se tak bude v okolí. Policejní odstřelovači lovili divočáky ve vysoce rizikové oblasti od října do prosince, zastřelili 141 prasat. "V oblasti zůstává odhadem kolem deseti kusů černé zvěře. Podařilo se nám splnit cíl, tedy snížit její populaci na minimum. Policisté a myslivci odvedli vynikající práci," sdělil ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down