24.04.2018 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři zatím nemají obavy z přízemních mrazíků

Ovocnáři zatím nemají obavy z přízemních mrazíků, které by měly podle meteorologů přijít na konci týdne. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy by podle něho musely jednak trvat delší dobu než pouze několik hodin nad ránem, jednak je většina ovocných druhů kromě jabloní již odkvetlá. "Pokud to budou přízemní mrazíky, že se na dvě tři hodiny zhoupne teplota k nule nebo těsně pod nulu, tak to problém nebude. Možná někde regionálně přesto budou problémy i s již odkvetlými druhy, jako jsou meruňky nebo broskve, kdy budou muset ovocnáři udělat opatření jako zadýmování, promíchávání vzduchu, případně nějaké pálení," řekl Ludvík.

Loni a předloni podle něj trvaly jarní mrazy déle. "Začínalo mrznout kolem osmé deváté večer a mrazy trvaly do rána do šesti, což zatím v předpovědi není," dodal.
Na konci letošního března měla vegetace proti loňskému roku o deset dní zpoždění. "V této chvíli jsme ale tři čtyři dny před loňským rokem, takže příroda dokázala za 25 dní udělat vegetačně to, co loni za 40 dní," dodal. Podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka nyní kvetou hrušně a jabloně, některé peckoviny jsou již po odkvětu. "Pokud by v tuto chvíli přišly přízemní mrazíky, záleželo by na jejich síle, délce trvání a právě aktuální fázi kvetení. Nyní je zásadní přesná předpověď a zvážení využití možností protimrazové ochrany," uzavřel.
Ovocnáři však budou předpovědi bedlivě sledovat alespoň do poloviny května, kdy přichází tzv. ledoví muži, tedy možné studené období mezi 12. a 14. květnem. I v tomto období tak může mráz zničit velkou část úrody. Vláda schválila jako odškodnění za loňské mrazy 200 milionů korun. Podle Ludvíka se budou moci vyplácet rychleji a dosáhnou na ně i rodinné farmy, což jsou dvě třetiny ovocnářů v republice. Navíc se podle něj kompenzací narovnává tržní prostředí, kdy polští ovocnáři dostávají v tomto režimu vyšší příspěvky než čeští. Podle týdenní meteorologické předpovědi mají být v pátek nejnižší noční teploty mezi šesti a dvěma stupni Celsia, místy se pak mají objevit přízemní mrazíky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down